Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:44, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 10:25, 10 Eylül 2017 Pazar

  • Paylaş
Arnavutluk'ta yeni meclis başkanı, sosyalist Ruçi
Arnavutluk'ta yeni meclis başkanı, sosyalist Ruçi

Arnavutluk Sosyalist Partisi Milletvekili Ruçi, 80 milletvekilinin oyuyla yeni meclis başkanı seçildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arnavutluk’ta 25 Haziran’da yapılan genel seçimin ardından bugün düzenlenen oturumda, Arnavutluk Sosyalist Partisi (PS) Milletvekili Gramoz Ruçi, 80 milletvekilinin oyuyla yeni meclis başkanı seçildi.

Ruçi, seçimlerin ardından düzenlenen oturuma katılan 140 milletvekilinden 80’inin desteğini alarak Arnavutluk’un yeni meclis başkanı oldu.

Ülkede 140 koltuklu meclisten oylamaya 121 kişi katılırken 40 kişi "hayır", bir milletvekili de çekimser oy kullandı.

Arnavutluk Demokratik Partisi (PD) ve Arnavutluk Sosyalist Bütünleşme Hareketi (LSİ) milletvekilleri, Ruçi’nin bu göreve seçilmesine itiraz etti.

Ayrıca, oylamanın düzenlendiği sırada meclis binası önünde toplanan komünist rejim sırasında sürgün edilenleri temsil eden kuruluşların üyeleri, Ruçi’nin meclis başkanı seçilmesini protesto etti.

HÜKÜMET KURMA GÖREVİ RAMA'DA

Öte yandan Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta 25 Haziran’daki genel seçimlerde birinci çıkan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Edi Rama’yı hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rama’nın hükümeti kurmakla görevlendirdiği kararnamenin imzalandığı belirtildi.

Rama’nın, ağustos ayı sonunda açıkladığı yeni hükümet kabinesinde yer alacak isimler şöyle:

Senida Mesi (Başbakan Yardımcısı), Pandeli Majko (Sınır dışındaki Arnavutlardan sorumlu Devlet Bakanı), Sonila Qato (Girişimcilerin korunmasından sorumlu Devlet Bakanı), Fatmir Xhafaj (İçişleri Bakanı), Ditmir Bushati (Dışişleri Bakanı), Olta Xhaçka (Savunma Bakanı), Etilda Gjonaj (Adalet Bakanı), Mirela Kumbaro (Kültür Bakanı), Arben Ahmetaj (Maliye, Ekonomi ve Çalışma Bakanı), Lindita Nikolla (Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı), Ogerta Manastirliu (Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanı), Damian Gjiknuri (Altyapı ve Enerji Bakanı), Niko Peleshi (Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı) ve Blendi Klosi (Turizm ve Çevre Bakanı).İlgili Konular Arnavutluk Ruçi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş