Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:06, 22 Haziran 2018 Cuma
14:21, 08 Haziran 2018 Cuma

  • Paylaş
Bulgaristan meclisinde Türkçe isim krizi
Bulgaristan meclisinde Türkçe isim krizi

Bulgaristan’ın Eski Zağara şehrinde 838 sokak adının Türk ve Arap kökenli olduğu gerekçesiyle değiştirilmesinin ardından dün mecliste tartışma çıktı

Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan Eski Zağara’da yaklaşık 838 sokak adının Türk ve Arap kökenli olduğu gerekçesiyle değiştirilmesi Bulgaristan’da ciddi bir krize sebep oldu. Krizin patlamasının ardından Mecliste milletvekillerin ana gündem maddesi de Eski Zağara’daki isim değişikliğiydi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Eski Zağara’da alınan kararı kınadı. HÖH lideri Mustafa Karadayı, “Alınan bu karar Bulgar demokrasisi ve hoşgörüsü için çanların çalmasına sebep oluyor. Toplumumuzda diyaloga ihtiyacımız var ve bu hareketler demokrasinin durumunu, ülkenin geçmişini ve geleceğinin yansımasıdır” dedi.

Karadayı açıklama yaparken, parlamento başkanı Tsveta Karayançeva, Türk siyasetçinin mikrofonunu kapattı. Bunun üzerine HÖH’li milletvekilleri, Karayançeva’nın istifası için slogan atmaya başlayınca, mikrofonu tekrar açtı ve Karadayı açıklamalarına devam etti.

Karadayı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u eleştirirken, parlamentodan HÖH’li siyasetçiye yanıt geldi. Birleşmiş Milliyetçiler Milletvekili Stanislav Stanilov, Bulgar etnik modelinin HÖH ya da HÖH’nin kurucusu Ahmed Doğan tarafından oluşturulmadığını söylerken, “Bu model Osmanlı’dan bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra Bulgarlar tarafından kuruldu. Türkiye’de hiçbir yerde Bulgar ismine denk gelemezsiniz” dedi.

Kaynak: Kırcaali HaberYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş