Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:22, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 09:59, 13 Kasım 2010 Cumartesi

  • Paylaş
Basın tarihinde bugün
Basın tarihinde bugün

Bundan tam 25 yıl önceki gazetelerin 13 Kasım nüshalarında Soğuk Savaşı\'n son yıllarında gerçekleşen Reagan-Gorbaçov görüşmesi, DSP\'yi katılan isimler ve Türkiye-BAE arasındaki diplomatik ilişkiler kurulması gündemdeydi.

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

13 Kasım 1985-Günaydın Gazetesi

 GÖZLER CENEVRE'DE

 Amerikan ve Sovyet üst düzey yetkilileri,Cenevre'de yapılacak Reagan-Gorbaçov zirvesi öncesi tüm detayları görüştüler

 Altı yıldır ilk kez biraraya gelecek olan Sovyet ve Amerikan liderlerinin bu görüşmelerinden ne gibi sonuçlar çıkacağı ise tüm dünya kamu oyunda merakla bekleniyor.

 "Zirvenin o kaynayan kazanında tarafların birkaç önemli konuda anlaşmaları için gerekli ortam hazırdır.Ancak taraflar temel konulara inemeyeceklerdir"

 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan'ın danışmanlarından biri,Cenevre Zirvesi'nden önce görüşlerini böyle dile getiriyor.

 Reagan'ın danışmanının ne kadar haklı olduğunu ise zaman gösterecek.Büyük zirve için gerek Sovyetler,gerekse Amerika tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda.

 İki ülke arasında mekik dokuyan heyetler ve özellikle Amerika Dışişleri Bakanı George Shultz'un Moskova ziyareti,tarafların zirve öncesinde birbirlerinin görüşleri hakkında kesin bilgiye sahip olmalarını sağladı.

 Nükleer silahların sınırlandırılması,bölgesel sorunlar ve insan hakları gibi konuların ağırlık taşıyacağı zirve öncesinde Beyaz Saray ve Kremlin,sürekli olarak iyi niyet mesajları yayınlıyor.Bu da dünya kamuoyunun 6 yıllık bir aradan sonra gerçekleşecek olan bu büyük zirveye daha umutlu bakmasına neden oluyor.

 Geçmişe bir göz atılırsa,İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze,Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasında 10 kez yapılmış olan zirve görüşmelerinin olumlu geçtiği,ancak bir sonuç alınamadığı gözleniyor.

 Batılı siyasi gözlemciler,yorumlarında "Geçmişteki zirve toplantılarından sonuç alınsaydı,bugün Amerika ve Sovyet liderlerinin Cenevre'de çözüme kavuşturacakları çok az anlaşmazlık konusu kalırdı" diyorlar.

  Gözlemciler,büyük zirvede Reagan ile Gorbaçov'un birbirlerini tanıma fırsatı bulacaklarını belirtiyor.

  13 Kasım 1985-Hürriyet Gazetesi

  Kurucu üyelerden 4'ü eski Hp'li...

  DSP'de kanat sesleri

  "Ak güvercin" uçtu,uçacak:Resmi kurucu seçilenlerin isim dilekçesi,cuma günü İçişleri Bakanlığı'na verilecek.

  SHP'den 4 milletvekilinin DSP'de "kurucu olup olmayacakları" yolunda nabız yokladıkları öğrenildi.

  13 Kasım 1985-Tercüman Gazetesi

  Şeyh Zayed'in müşaviri Suveydi,Tercüman'a özel demeç verdi:

  "Türkiye'ye bağrımızı açtık"

  Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri arasında ilişkilerin kurulmasını sağlayan Mahmut Karaduman'ı, Ahmet Suveydi "Diplomat olmayan harika diplomat" olarak tanıttı

  Aynı zamanda devlet sözcüsü olan Suveydi,"Türkiye ile dostluğu çok geç keşfettik,çok hızlı geliştireceğiz" dedi

 

Cumhurbaşkanı Kenan Evren,gösterilen ilgilen memnuniyetini belirtti ve "Türkiye,İslam dünyasının ve Ortadoğu'nun kalesidir" dedi



Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş