Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:23, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 15:45, 03 Aralık 2010 Cuma

  • Paylaş
Basın tarihinde bugün
Basın tarihinde bugün

Bundan tam 35 sene önce çıkan gazetelerin 3 Aralık nüshalarında İsrail uçaklarının Filistin kamplarını bombalaması, öldürülen iki öğrencinin protestoları ve Kissinger ve Ford arası çekişmeler gündemdeydi.

 

Kissinger oturuyor şimdi Ford geziyor

Sürekli dış ülkelere ziyaretler yaptığı için "Barış Kuşu" adı verilen Kissinger,son zamanlarda niçin eskisi kadar uçmuyor?    

Zafer Berberoğlu-Antalya

 Gerçekten de Amerika Dışişleri Bakanı Henry Kissinger artık dış ülkelere eskisi kadar sık gitmiyoru.Başkan Ford ise ülke dışı gezilerini arttırdı. Bir yerde oldukça basit bir nedeni var bunun.Biliyorsunuz,1976 yılında Amerika'da genel seçimler yapılacak.Başkan Ford da ülke dışı gezilerini arttırarak,1976 seçimleri için yatırımda bulunuyor. Dış ülkelere yapılan geziler,bir devlet başkanı için iyi bir propaganda aracı oluyor. Kısa bir süre önce Rambouillet'deki zirve toplantısında bulunan Başkan Ford, şimdi de Çin'e gitti.Başkan Ford, Sovyetler Birliği'nden sonra Çin'le de yakın ilişkiler kurmak istiyor.Kısacası 1976 seçimleri yaklaştıkça,Kissinger giderek arka plana çekiliyor.Ford ise öne çıkıyor.Başkan Ford Çin'den döndükten sonra SALT  "Detant" görüşmelerine katılacak.

 3 Aralık 1975-Cumhuriyet Gazetesi

 30 İsrail uçağı Filistin mülteciler kampını bombaladı,80 kişi öldü

Beyrut - İsrail uçakları dün Lübnan'da Filistin mülteciler kampına bu yılın en büyük saldırısını yapmış ve 30 uçağın bombardımanı sırasında 80 Filistinli ve Lübnanlı ölmüş,107 si de yaralanmıştır.

 Bombalanan kampların,ülkenin kuzeyindeki Nehr El Barad ve Bedevi kamplarıyla, güneydeki Nebatiye kampı ve çevresi olduğu bildirilmiştir.

 Associated Press Ajansı,dün sabahki bombardımanın İsrail uçakları tarafından bu yıl Lübnan'a karşı girişilen en büyük saldırı olduğunu bildirmiştir.

  3 Aralık 1975-Akşam Gazetesi

 Şişli'den Taksim'e kadar yürüyen öğrenciler "Hükümet istifa" diye bağırdı

 İki öğrencinin öldürülüşü protesto edildi

 Şişli'de önceki gün,halkın ve alanda görevli polislerin gözü önünde iki öğrencinin tabancı ile öldürülmesinden sonra,dün kalabalık bir öğrenci topluluğu Şişli'den Taksim'e kadar bir yürüyüş yapmış ve olayı protesto etmiştir.

 Yürüyüşçü öğrenciler yer yer "Katil iktidar", "Hükümet istifa", "Katiller iktidarda" sloganlarını tekrarlayarak Sultanahmet'deki morg binasında muhafaza edilen Cezmi Yılmaz'ın cesedini almak üzere yürüyüşlerini sürdürmüşlerdir.Yürüyüş sırasında polis,geniş güvenlik tedbirleri almıştır.

 Cinayetin ikinci kurbanı Galatasaray Mimarlık Akademisi öğrencisi Halit Pelinözü'nün cenazesi ise dün saat 11 de morgdan eniştesi ve amcasının çocukları tarafından alınarak otomobille Adana'ya götürülmüştür.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş