Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:23, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 16:52, 04 Aralık 2010 Cumartesi

  • Paylaş
Basın tarihinde bugün
Basın tarihinde bugün

Bundan tam 19 yıl önce çıkan gazetelerin 4 Aralık nüshalarında Kanada\'nın ayrılma ihtimali gündemdeydi.

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

4 Aralık 1991-Günaydın Gazetesi

Fransızca konuşan Quebec, "Anlaşamazsak ayrılırız" diyor

 Kanada bölünme yolunda

 Quebec eyaleti yöneticileri, etnik kimliğin korunmasını sağlayacak anlaşmalara varılmaması durumunda bağımsızlık için referanduma gidileceğini bildirdiler.

  TORONTO (AP) - Dünyanın en zengin ve gelişmiş ülkelerinden Kanada'nın Fransızca konuşulan Quebec eyaletinin merkezi yönetim ile olan anlaşmazlıklarının giderilmemesi halinde, gelecek sonbaharda bağımsız bir devlet haline gelebilmek amacıyla halkoylamasına gidebileceği bildirildi.

  Kanada'nın muhafazakar hükümetinin Başbakanı Brian Mulroney ile Quebec eyaleti Başbakanı Robert Bouressa'nın karşı yöndeki yoğun çabalarına karşın Jacques Parizeau önderliğindeki Quebecliler Partisi'nin bağımsızlık yönündeki hızlı adım atılmasını istediği haber verildi.

  Öte yandan,Quebec eyaleti milletvekilleri,gelecek sonbahara kadar bir uzlaşmaya varılamaması halinde bağımsızlık ilanı konusunda halkoylamasına gidileceğini ifade ettiler.

  4.5 milyonluk Quebec,kendi içişlerinde daha çok söz sahibi olmak ve dili ile kültürünü koruma hakkına sahip olmak istiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş