Basın tarihinde bugün | Basın tarihinde bugün | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:50, 21 Haziran 2018 Perşembe
13:06, 13 Ocak 2014 Pazartesi

  • Paylaş
Basın tarihinde bugün
Basın tarihinde bugün

Basın tarihinde bugün İran başbakanı Musaddık'ın konsoloslukları kapatma kararından dönmeyeceği ve Japon prensinin Türkiye ziyareti var

Emre Gül/ Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

İran bütün teklifleri reddediyor

İran Başbakanı Musaddık, İngiliz konsolosluklarının kapatılması kararını geri almayacağını bildirdi. Milletlerarası Bankanın teklifleri de reddedildi. Konsoloslukların kapatılması kararının İngiltere-İran münasebetlerinin tamamen kesilmesine yol açacağı belirtiliyor.

Londra 14 (Radyo)-Tahran’daki İngiliz sefiri, İran Başbakanı Musaddık’ı ziyaret ederek İran’da mevcut İngiliz konsoloshanelerinin 21 Ocak’a kadar kapatılması için vermiş olduğu notayı geri almasını talep etmiştir. Musaddık, kabine tarafından verilen bu kararı değiştiremeyeceğini ve İngiliz konsoloslarının İran’ın dahili işlerine karışmaları yüzünden bu tedbirin alınmasına lüzum görüldüğü cevabını vermiştir. Musaddık sefire demiştir ki:

“Memleketimin işlerini tedvire devam ettiğim müddetçe notayı geri almam. Bu ancak başında bulunduğum hükümeti, Meclisin istifa ya mecbur etmesi ve arzularını yerine getirecek yeni bir hükümetin iktidara gelmesiyle kabildir.”

Akşam Gazetesi 14 Ocak 1952

Japon Prensi Ankara’da

Kıymetli misafirimiz Japon Prensi Takamatsu Hz. ile refikalarının dün şehrimize geldiklerini yazmıştık. Prens ile Prenses vapurdan çıktıktan sonra otomobille Perapalas Oteli’ne gitmişlerdir. Prens ile Prenses Hz. Öğle yemeğini Japon sefaretinde yemişler ve Prens Gazi Hz. Hususi vagonlarıyla Ankara’ya hareket etmişlerdir. Prenses biraz hasta olduğu için İstanbul’da kalmıştır. Prens 26 yaşındadır. Uzun boyludur. Japonya’daki Türk-Japon cemiyetinin hamisidir. Prens ile prenses buradan Bulgaristan ve Bükreş’e gideceklerdir. Memleketlerine dönerken New York’a uğrayacaklardır. Japon Prensi Hz. Saat 11.47’de hususi trenle gelecek, istasyonda Reisicumhur Hz. namına katibi umumi ve seryaverleri ile Hariciyye vekili, deniz ve hariciye müsteşarları tarafından karşılanacaktır. İstasyonda askeri merasim yapılacaktır.

Akşam Gazetesi 14 Ocak 1931Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş