TÜBİTAK'ın beğenmediği proje dünya birincisi oldu | Bilim Teknoloji | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:25, 24 Haziran 2018 Pazar
17:52, 09 Ekim 2014 Perşembe

  • Paylaş
TÜBİTAK'ın beğenmediği proje dünya birincisi oldu
TÜBİTAK'ın beğenmediği proje dünya birincisi oldu

TÜBİTAK’a gönderildiğinde dereceye giremeyen proje ‘First Step To Nobel Prize In Physics’ yarışmasında, 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonya’da bu yıl 22′ncisi düzenlenen “First Step To Nobel Prize In Physics” adlı yarışmaya, “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katılan Özel MEF Lisesi 12′nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.

Habertürk gazetesinin haberine göre, daha önce TÜBİTAK’ın yarışmasına da gönderilen projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi. İlayda Şamilgil’in üzerinde 1 yıldır çalıştığı “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı.

Şamilgil, suyun manyetik özelliğinden yararlandığı buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını söylüyor. Öğretmenleri ise İlayda’nın, Stanford Üniversitesi’ne kabul edileceğine inandıklarını belirtti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş