Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:39, 21 Haziran 2018 Perşembe
11:33, 02 Mart 2018 Cuma

  • Paylaş
ASELSAN denizlerde 'gizli' haberleşmeyi UMAS'la sağlıyor
ASELSAN denizlerde 'gizli' haberleşmeyi UMAS'la sağlıyor

ASELSAN tarafından tasarlanıp üretilen UMAS'ın, deniz araçlarında gizli haberleşme için kullanılması planlanıyor.

ASELSAN ,telsizlerin düşman tarafından etkisiz hale getirildiği veya kullanılamayacağı zamanlarda iki gemi arasında iletişimi sağlayabilecek olan Uzun Menzilli Akustik Yayın Sistemi UMAS sistemini üretti.

ASELSAN tarafından geliştirilen Uzun Menzilli Akustik Yayın Sistemi - UMAS, uzun mesafelere yönlü olarak akustik yayın yapan ve mesaj iletimi sağlayan yüksek performanslı bir sistem olma özelliği taşıyor. 145 dB dar saçılımlı akustik yayın yapabilme kabiliyeti ile kayıtlı bir sesi yayınlama, etkin bir şekilde konuşma veya belirli tonlar kullanılarak 1000 metre mesafeye kadar etkin olarak çalışabiliyor.

UMAS etkili menzili içinde kalan bireysel, toplumsal ve araç tehditlerine karşı güvenli bölge oluşturma ve toplumsal olaylara müdahale etme imkanı sağlayabiliyor.

Ayrıca sistem yönlü olarak çalışabildiğinden istenilen yönde, herhangi bir dost unsura zarar vermeden çalıştırılabiliyor.

Sistem deniz platformlarının haberleşmesi için de kullanılabiliyor

Telsizlerin düşman tarafından etkisiz hale getirildiği veya kullanılamayacağı zamanlarda iki gemi arasında iletişimi sağlayabilecek olan sistem, kullanıcının ürün arkasına geçerek mikrofon ile mesaj gönderebilmesini sağlıyor. Uzun menzillerde mesajları iletebilen sistem, sesin duyulması için karşı gemide hiçbir sisteme ihtiyaç duymuyor. Sesi gönderilen gemi dışındaki kimse duyamıyor.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre; sistemin yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girmesi bekleniyor. 

Kaynak: Deniz Haber Ajansıİlgili Konular ASELSAN UMAS
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş