Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:31, 18 Haziran 2018 Pazartesi
10:44, 29 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Mevlid-i Şerifiniz mübarek olsun
Mevlid-i Şerifiniz mübarek olsun

Bu gece, alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (a.s) dünyaya gelişinin 1446'ıncı yıl dönümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid Gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. İslam ümmeti arasında yaygın görüşe göre Peygamber Efendimizin (a.s) doğum günü olarak kabul edilmektedir.

Bu gece vesilesi ile Hz. Peygamber'in (a.s) sünnetine ittiba etmenin önemi üzerinde daha fazla durulmalı, bu tip vesilelerle insanların dini hayatlarında müsbet manada gelişmeler olması için çalışmalıdır.

Bu gece bolca tövbe etmeli, Peygamberimiz'e (a.s) salat- ü selâm okumalı, Kur’an-ı Kerîm tilavetine ehemmiyet gösterilmeli, okunan ayetler üzerinde tefekkür edilmeli veya dinlemelidir. Yine bu gece Hz. Peygamberimizin (s.a.s) hayatını ve ahlakını okuyup anlamak,  sahih hadis kitaplarından onun hadislerini okuyup manaları üzerinde düşünmek ve hayatımıza tatbik etme niyetini tazelemek de Mevlid Gecesini idrak için önemlidir.

Bu gece vesilesi ile büyükleri ziyaret etmek, onların hayır dualarını almak, vakit namazlarını aile efradı ile birlikte mümkünse Camiilerde eda etmek, Müslümanlarla birlikte olmanın zevkine varmak ve aile fertlerine de hissettirmek geceyi ihya çerçevesinde tavsiye dilecek davranışlardır. 

Mevlid Gecesi gündüzünde bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirlerinin de ziyaret edilmesi tarih boyunca yapılmış olan güzel örflerimizdendir. Onların ruhları için  Kur’an-ı Kerim okumalı, dua etmeli, onlar için de ALLAH Teâlâ’dan afv ü mağfiret dilemelidir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş