Avusturya'nın camileri kapatma kararına Türkiye'den sert tepki | Dış Politika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:53, 19 Haziran 2018 Salı
11:50, 08 Haziran 2018 Cuma

  • Paylaş
Avusturya'nın camileri kapatma kararına Türkiye'den sert tepki
Avusturya'nın camileri kapatma kararına Türkiye'den sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Avusturya'nın 7 camiyi kapatma kararı ile ilgili "Avusturya’nın sudan bahanelerle 7 camiyi kapatıp imamları sınır dışı etmesi ülkedeki İslam karşıtı ırkçı popülist dalganın sonuçlarından biri. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir." ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya Başbakanı Kurz, “Siyasal İslam’la mücadele kapsamında” ülkede faaliyette bulunan 7 caminin kapatılması ve yurt dışından finanse edilen çok sayıda imamın sınır dışı edilmesi yönünde karar aldıklarını duyurdu. Bu açıklamanın ardından Türkiye'den ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Kalın yaptığı açıklamada, "Avusturya’nın sudan bahanelerle 7 camiyi kapatıp imamları sınır dışı etmesi ülkedeki İslam karşıtı ırkçı popülist dalganın sonuçlarından biri. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir." ifadelerini kullandı.

İSLAM DÜŞMANI VE IRKÇI KURZ'DAN AÇIKLAMA

Avusturya'nın İslam düşmanı ve ırkçı Başbakanı Sebastian Kurz, bugün yaptığı açıklamada, ülkedeki 7 camiyi kapatacaklarını belirtti.

Kurz, diğer ülkelerin maaşlarını verdiği imamları da sınır dışı edeceklerini ifade etti.

 İlgili Konular Avusturya Türkiye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş