Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:39, 18 Aralık 2017 Pazartesi
Güncelleme: 13:35, 18 Şubat 2011 Cuma

  • Paylaş
Mısır’da sosyal hareketler
Mısır’da sosyal hareketler

Kifaye Hareketi ve Müslüman Kardeşler

Ertuğrul Aydın / DÜBAM

Bir seyyar satıcının, hücreleri yaşama kodlanmış bir canlının Tunus’ta bedenini ateşe vermesinin uyandırdığı infial Zeynel Abidin bin Ali yönetimini silip süpürdü ve Hüsnü Mübarek’in cumhurbaşkanlığı makamından çekildiği yeni bir aşamaya vardı. Ancak Hüsnü Mübarek’in devrilmesi için daha fazla can vermek ve daha uzun bir süre beklemek gerekti. Mısır’da tam sekiz kişi kendini yaktı; milyonlarca insanın katıldığı haftalarca süren gösteriler düzenlendi ve gösteriler sırasında yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı.

Hüsnü Mübarek’e cumhurbaşkanlığından el çektirilmesi yeni bir başlangıçtır. Ona el çektiren mahalli sosyal ve siyasi güçler, Hüsnü Mübarek sonrası dönemin de belirleyici aktörleridir. Bu aktörlerden Müslüman Kardeşler hakkında bilgilerimiz hatta birikmiş zanlarımız olsa da Kifaye Hareketi hakkında derli toplu bir bilgimizin olduğunu söylemek güç çünkü bu hareketin kendisi yeni. O halde yeni bir döneme giren Mısır’la ilgili doğru analizler yapabilmemiz için kadîm ve yeni aktörleri hakkında bilgi eksikliklerimizi tamamlamamız şarttır.

Dünya Bülteni yazarlarından İbrahim Tığlı bu amaca bir katkı sunmak için elinizdeki bu çalışmayı yaptı.

Dosyaya ulaşmak için tıklayın...Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş