Garnizon devlet | Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:30, 25 Haziran 2018 Pazartesi
15:53, 15 Nisan 2011 Cuma

  • Paylaş
Garnizon devlet
Garnizon devlet

Stephen M.Walt\'ın kaleminden Amerika’nın savaşa devam etmesinin en önemli beş nedeni

Ertuğrul Aydın/DÜBAM

"Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarına tutunmuş 13 küçük ve savunmasız koloniyle yola düştü. Bu 13 eyâlet, yerli nüfusu boyun eğdirerek veya onları yok ederek, Teksas, New Mexico, Arizona ve California’yı Meksika’dan çekip alarak bir asır içerisinde kıta çapında genişledi.  Acılı bir sivil savaş yaşadı, mütevazı sayıda denizaşırı kolonilere sahip oldu ve iki dünya savaşına katıldı. Ancak 1900’lerde büyük güç olduğundan beri yaklaşık bir düzine gerçek savaşlara katıldı ve sayısız askeri müdahale gerçekleştirdi."

"Ama gelin görün ki Amerikalılar kendilerini barışsever bir halk olarak görürler ve bizler, ülkemize “savaşçı bir ulus” veya “garnizon devlet” nazarıyla bakmayız. Savaşı memnuniyetle karşılanası bir faaliyet olarak gören son başkan Teddy Roosevelt’ti galiba (bir keresinde “âdil bir savaş, insan ruhu için  en müreffeh barıştan bile daha iyidir” demişti) ve müteakip başkanlar kendilerini savaşa büyük bir gönülsüzlükle ve ancak son çare olarak gider gibi göstermişlerdir."

Dosyayı indirmek için tıklayın (Pdf)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş