Erkek aklına eklemlenen feminizm | Türkiye | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:52, 25 Mayıs 2018 Cuma
08:07, 02 Mayıs 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Erkek aklına eklemlenen feminizm
Erkek aklına eklemlenen feminizm

Modern düşünce, Halkı Leviathan olan devlete karşı, Tanrıyı insana karşı, aklı duyguya karşı, insanı doğaya karşı, bedeni ruha karşı, sözü yazıya karşı, erkeği kadına karşı, zengini fakire karşı, Batı’yı Doğu’ya karşı vb. konumlar.

Ertuğrul Aydın / DÜBAM

"Entelektüel ve bilimsel alanda yaşanan değişimin mi yoksa ekonomik ve siyasal gelişmelerin mi tarihsel “ilerlemenin” dinamiği olduğu hep tartışma konusu olmuştur. Ancak düşünsel veya kurumsal gelişmelerin birbirini tetiklediği ve siyasal-ekonomik değişimin toplumsal dönüşüme sebep olduğu söylenebilir. Dolayısıyla günümüz dünyasının şekillendiği 19. yüzyıl koşulları; bir yönüyle 17. yüzyıldan beri süregelen, yerleşik olanın ve özellikle kilise otoritesinin eleştirilmesi çerçevesinde gelişen düşünsel dönüşümle açıklanabilir. Diğer yandan aynı süreçte Avrupa’nın Osmanlı engelini aşacak güce ulaşarak denizaşırı koloni düzeni tesis etmek yoluyla gerçekleştirdiği ekonomik kalkınmanın kendi siyasal ve sosyal taleplerini üretmesi de dönüşümü zorlayan diğer bir etkendi. Buradan hareketle düşünsel, siyasal ve ekonomik dönüşümün söz konusu tarihsel süreç içerisinde Avrupa’nın toplumsal koşulları ve dinamiklerine bağlı olarak geliştiğini söylemek kolaylaşıyor. İşte, fikri ve siyasi bir hareket olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan feminizm de söz konusu toplumsal koşulların bir sonucu."

Aynur Erdoğan'ın hazırladığı dosyayı indirmek için tıklayın.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş