Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:47, 23 Nisan 2018 Pazartesi
15:32, 20 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Musul'da evinden olanların sayısı 335 bine yükseldi
Musul'da evinden olanların sayısı 335 bine yükseldi

Irak'ın Musul kentinde DEAŞ'a karşı devam eden operasyonlar nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısının 335 bine yükseldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Musul kentinde DEAŞ'a karşı devam eden operasyonlar nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısının 335 bine yükseldiği bildirildi.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, yaptığı yazılı açıklamada, "Musul'da askeri operasyonların başladığı günden bu yana kentin doğu ve batı bölgelerinde yerlerinden edilenlerin sayısı 335 bine ulaştı." ifadesini kullandı.

Caf ayrıca, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılan doğu ve güney bölgelerine dönen iç göçmen sayısının ise 81 bin olduğunu aktardı.

"SİVİLLERİN GÜVENLİ BÖLGELERE YERLEŞTİRİLMESİ UZUN SÜRÜYOR"

Öte yandan Irak Kızılayı yetkisi İyadi Rafid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'un batısında devam eden çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen sivillerin durumunun gittikçe kötüleştiğini ifade etti.

Rafid, "Çatışmaların sürdüğü bölgelerden kaçanların sayısı hayli yüksek. Olumsuz hava şartları mevcut krizi daha da derinleştiriyor. Çatışma bölgelerinden kaçmak isteyen sivillerin güvenli bölgelere ve kamplara yerleştirilmelerine yönelik çalışmalar uzun saatler, bazen ise günler alabiliyor." dedi.

Irak güvenlik güçleri, Haziran 2014'ten bu yana DEAŞ'ın elinde bulunan Musul'un kurtarılması için 17 Ekim 2016'da operasyon başlatmıştı.

Musul'un doğu yakasını ocak sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan bu yana kentin batı bölgelerinin DEAŞ'tan kurtarılmasına yönelik operasyonlarını sürdürüyor.İlgili Konular Musul ırak DEAŞ
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş