Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:02, 23 Haziran 2018 Cumartesi
12:52, 21 Nisan 2017 Cuma

  • Paylaş
ABD'nin Assange'ı yargılama planı
ABD'nin Assange'ı yargılama planı

ABD'li yetkililer, ABD'deki yönetimleri ve kurumları zor duruma sokan Assange'ı yargılayabilmek için belgeleri yayınladığı için değil, gizli bilgilerin ele geçirilmesine yardım ettiğini yani "casusluk yaptığını" iddia edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yayınladığı gizli belgelerle ABD'deki yönetimleri ve kurumları zor duruma sokan WikiLeaks ve kurucuları, ABD Anayasası'nın ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularındaki tutumu nedeniyle hakim karşısına çıkartılamıyordu. Bu nedenle WikiLeaks'in kurucularından Julian Assange, sivil toplum örgütünün ülkedeki diğer yayın kuruluşları gibi halkın haber alma özgürlüğüne hizmet ettiğini ifade ediyordu.

WikiLeaks'in yayınladığı binlerce dosyaya rağmen Obama yönetimi döneminde ABD Adalet Bakanlığı, basın özgürlüğü nedeniyle ne 2012 yılından beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Assange'ı ne de WikiLeaks'i hakim karşısına çıkartabilmişti.

ABD, ASSANGE'I YARGILAYABİLMEK İÇİN CASUSLUK YAPTIĞINI İDDİA EDECEK

Ancak ABD basınına yansıyan bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı'nın bu tutumu değişmek üzere. Zira basında bakanlığın kısa zaman içerisinde gıyabında da olsa Julian Assange'ı mahkemeye çıkartacağı ifade edildi. Ülkenin önde gelen basın kuruluşları CNN ve Washington Post, Adalet Bakanlığı Julian Assange'ı, belgeleri yayınladığı için değil, gizli bilgilerin ele geçirilmesine yardım ettiği için yargılayacağını yazdı. Yani ABD, Assange'ı yargılayabilmek için "casusluk yaptığını" iddia edecek.

CIA Başkanı Mike Pompeo, 15 Nisan tarihinde yaptığı konuşmasında WikiLeaks'i azılı bir istihbarat örgütü olarak tanımladı. Pompeo ayrıca Assange'ın ABD vatandaşı olmadığını ve bu nedenle basın özgürlüğünü garanti kapsamına alan ABD Anayasası'nın 1. Ek Maddesi'nden (First Amendment) yararlanma hakkının bulunmadığını söyledi.

ABD'li yetkililer daha önce de WikiLeaks'in yayınladığı belgeleri Rusya'dan aldığını ve Rus istihbaratıyla ilişki içerisinde olduğunu açıklamıştı. ABD Başkanlık seçimleri öncesinde WikiLeaks tarafından Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'un kampanya yöneticisi John Podesta'ya ve Demokratik Ulusal Komite'ye ait mail'lerin yayınlanmasının arkasında Rus istihbaratının olduğu belirtilmişti. Demokrat Parti, Assange'ın Rus istihbaratından aldığı bilgilerle Donald Trump'ın başkan olmasının önünü açtığını iddia etmişti.İlgili Konular Assange ABD WikiLeaks
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş