Sudan’dan Kosova’nın tanınması istendi | Balkanlar | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:17, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:48, 19 Mayıs 2017 Cuma

  • Paylaş
Sudan’dan Kosova’nın tanınması istendi
Sudan’dan Kosova’nın tanınması istendi

Kosova Diyalog Bakanı, Afrika ülkelerinin yarısından çoğunun tanıdığı Kosova'yı Sudan'ın da tanımasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Diyalog Bakan Vekili Edita Tahiri Cenevre’de görüştüğü Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ahmed Ghandour’dan Kosova’nın tanınmasını istedi.

Tahiri, Kosova’nın bağımsızlığı ve devlet yapılanması ve Avro-Atlantik bütünleşmesinde kaydettiği ilerleme Sudan’ın Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanınması için yeterli gerekçe olduğunu söyledi.

Uluslararası Adalet Mahkemesi Kosova Bağımsızlık Deklarasyonu’nu yasl olarak değerlendirildiğini hatırlatan Edita Tahiri, Kosova bağımsızlığının uluslararası hukuka uygun olduğuna işaret etti.

Son dokuz yılda Kosova’nın bölgede barış, istikrar ve komşuluk ilişkilerine en fazla katkıda bulunan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Tahiri, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzaladığı gibi NATO ile resmi bağlarını da kurmaya başladığını belirtti.

Şimdiye kadar BMÖ üye ülkelerinden yarısından fazlasının, 114 ülkenin, Kosova’yı tanıdığına da vurgu yapan Tahiri, Afrika ülkelerinden yarısından çoğu olmak üzere Mısır ve Türkiye gibi Sudan’ın mütefiklerinin de Kosova bağımsızlığını tanıdığını hatırlattı.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour, ülkesinin Kosova’da durumu dikkatle izlediğini ve Kosova bağımsızlığını tanıma konusunu ciddi bir şekilde değerlendirdiğini bildirdi.İlgili Konular sudan Kosova
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş