Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:21, 22 Şubat 2018 Perşembe
12:45, 13 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
Peçeli kadınları savunan iş adamına Tunus'tan yasak
Peçeli kadınları savunan iş adamına Tunus'tan yasak

Fransa’da peçeli kadınların haklarını savunan Cezayirli iş adamı Raşid Nekkaz, Tunus makamlarının ülkeye girişini engellediğini ve kendisini Cezayir’e göndermelerini istemesine rağmen Fransa’ya sınır dışı edildiğini belirtti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da peçeli kadınların haklarını savunan Cezayirli aktivist iş adamı Raşid Nekkaz, Tunus makamlarının ülkeye girişini engellediğini ve kendisini Cezayir'e göndermelerini istemesine rağmen Fransa'ya sınır dışı edildiğini belirtti.

AA muhabirine konuşan Nekkaz, Tunus'tan Cezayir'e yürüyerek gerçekleştireceği bir eylem için hafta sonu geldiği Tunus'un Kartaca Havalimanı'nda ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Tunus'taki havalimanı yetkililerine defalarca kendisini vatandaşı olduğu Cezayir'e yönlendirmelerini söylemesine rağmen Fransa uçağına bindirildiğini aktaran Nekkaz, "Havalimanındaki yetkililer, Tunus'taki Cezayir Büyükelçiliği'nin ülkeye alınmamam için girişimde bulunduğunu söyledi. Cezayir Dışişleri Bakanlığı, Tunuslu muhatapları üzerinden benim Mağrip Projesi için Tunus'tan Cezayir'e yürümemi engellemeye çalıştı." diye konuştu.

Nekkaz, 17 Şubat 1989'da Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Moritanya'nın katılımıyla kurulan Mağrip Birliği girişimini kutlamak için Tunus'tan Cezayir'e yürüme planıyla Tunus'a geldiği bilgisini paylaştı.

Kartaca Havalimanı yetkilileri ve Tunus güvenlik makamları konuya ilişkin AA muhabirine yorum yapmaktan kaçındı.

RAŞİD NEKKAZ KİMDİR?

Cezayirli aktivist iş adamı Raşid Nekkaz (46), Fransa'da doğdu. Fransız yönetiminin peçe yasağına karşı mücadele eden Nekkaz, peçeli kadınların hukuksal mücadelelerine sağladığı cömert finansal destek ile tanındı.

Nekkaz, Cezayir cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışabilmek için 2013 yılında Fransız vatandaşlığından çıktı, ancak 2014 seçimlerinde yeterince imza toplayamadığı gerekçesiyle Cezayir yönetimi tarafından başvurusu reddedildi.

Cezayirli aktivist, ülkesinde 2013 yılında ülkenin doğusundan başkente kadar gerçekleştirdiği 600 kilometrelik yürüyüş gibi dikkat çeken eylemlere imza atmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş