Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:06, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 20:23, 16 Temmuz 2010 Cuma

  • Paylaş
Kötülüklerden kurtulacaklar
Kötülüklerden kurtulacaklar

Mersin'de çocuklar tatil süresince sosyal, kültürel faaliyetlerle kötü alışkanlıklardan uzak tutulacak.


Mersin'de başlatılan "Yaz tatilinde Öğrencileri Sosyal Faaliyetlere Yönlendirme Projesi" ile ilköğretim çağındaki çocuklar, tatil süresince sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kötü alışkanlıklardan uzak tutulmaya çalışılacak.

Merkez ilçe Yenişehir Kaymakamı Eyüp Sabri Kartal, ilçe genelinde okulların tatile girmesinin ardından çocukların sigara ve uçucu madde gibi kötü alışkanlıklara ulaşma ve bulaşma riskinin arttığını gözlemlediğini söyledi.

Bu tespitinin ardından ilçede görev yapan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleriyle toplantı yaptığını ifade eden Kartal, "Toplantıda neler yapabiliriz sorusunun cevaplarını aradık. Daha sonra ise risk altındaki çocuklarımızı tespit edip, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere yönlendirmemiz gerektiğine kanaat getirdik" dedi.

Söz konusu kararın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa "Yaz tatilinde Öğrencileri Sosyal Faaliyetlere Yönlendirme Projesi"sini hayata geçirdiklerini dile getiren Kartal, "Proje sayesinde çocuklarımızı, yüzme, basketbol, keman, bağlama, futbol ve dövüş sporlarıyla buluşturacağız. Ancak en çok talebin yüzmeye olmasıyla belirlenen 50 çocukla projeye start verdik. Önümüzdeki süreçte ise ilgiye göre diğer branşlardaki eğitimlere başlayacağız" diye konuştu.

Yüzme kursunun Macit Özcan Spor kompleksinde başladığını anlatan Kartal, kurslar süresince çocukların her türlü tavır ve davranışlarını da gözlem altında tutacaklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Buradaki temel amacımız, çocukları madde bağımlısı olmalarına sebebiyet verecek ortamlardan uzak tutmak, öğrencileri spor, kültür ve sosyal etkinlikler buluşturmak. Ama bizim proje kapsamında yapacağımız en önemli iş ise, çalışma sırasında katılımcı öğrencilerin sosyo-ekonomik profilini çıkarmak olacak. Öyle ki, pilot okullarda çalışma kapsamına alınan öğrencilerin, yaz tatilini değerlendirme istekleri, devamsızlıkları, akademik başarıları, kardeş sayıları, ebeveynin eğitim durumu ve meslek durumları kayıt altına alınacak. Elde edilen sonuçlar ise kitapçık haline getirilecek. Bu veriler de önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz yeni çalışmalara ışık tutacak."

Kaynak: AA
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş