Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:08, 22 Şubat 2018 Perşembe
17:25, 04 Şubat 2012 Cumartesi

  • Paylaş
İLEM'den tarih ihtisas seminerleri
İLEM'den tarih ihtisas seminerleri

İLEM'de 2012 Bahar döneminde yapılacak ihtisas programında verilecek seminerlerde "Osmanlı'da bilgi ve zihniyet" ve "Tarih Yöntemi" konuları da ele alınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İlmi Etüdler Derneği'nin akademik çalışmalarda bulunmak isteyen lisansüstü öğrencileri için hazırladığı İLEM İhtisas Programı 2012 Bahar dönemi başvuruları başladı.

İlim adamlarının yetişmesine zemin oluşturarak, insanlığın sorunlarına çözüm üreten ilmi çalışmalar yapmak gayesiyle 10 yıldır ilmi çalışmalar yapan İLEM'de ihtisas çalışmaları; dersler, okuma grupları, atölyeler ve eğitimlerle genişletiliyor. Bu çerçevede ihtisas programında dokuz seminer, dokuz okuma grubuna yer veriliyor.

2012 Bahar döneminden itibaren başlayacak olan ihtisas programında verilecek olan seminerlerde "Osmanlı'da bilgi ve zihniyet" ve "Tarih Yöntemi" konuları da ele alınacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Teyfur Erdoğdu tarafından gerçekleştirilecek olan "Tarih Yöntemi" seminerleri ile tarihçinin çalışma şekli, tarihçilik türleri, tarihte delil ve hermeneutics mantığı, tarihin ve tarih yönteminin beşeri bilimler ve sosyal bilimler farklılaşması gibi birçok konuya değinilecek. Tarih yönteminde dünya üzerinde vaki olan yeni tartışmaları yakalamak, anlamak ve açıklamanın amaçlandığı seminerde, tarih yöntemine eleştirel bir bakışın ve birikimin oluşturulması hedefleniyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde görev yapmakta olan Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl ile ele alınacak olan "Osmanlıda bilgi ve zihniyet" seminerlerinde ise Osmanlı toplumunda kitap, yazı ve okumayla kurulan ilişkinin irdelenecektir. Bu çalışmada okuma ve yazma pratiklerinin entelektüel boyutunun yanı sıra maddi boyutu da ele alınacaktır. Kağıt, kalem, mürekkep gibi yazmayla ilgili temel maddi unsurlarla birlikte meclis gibi metinlerin okunduğu alanlar da incelenecektir. Dolayısıyla çalışmada metinlerin üretilme ve tüketilme koşulları ve koşulların Osmanlı zihniyetinden hem etkilenen yönleri hem de söz konusu zihniyeti etkileme biçimleri ortaya konmaya çalışılacaktır.

Diğer taraftan programda sunumlar ve eğitimler de bulunmaktadır. Özgün ve nitelikli eserlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, araştırmacının edindiği tecrübe ve bilgiyi paylaşmak ve tartışmak amacıyla sunumlar düzenlemektedir. 2012 Bahar döneminden itibaren çalışmalarına yeni formatıyla devam edecek olan ihtisas programına lisansüstü düzeydeki öğrenciler katılabiliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş