Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:49, 25 Mayıs 2018 Cuma
16:20, 12 Haziran 2013 Çarşamba

  • Paylaş
Ayfer Kalsın'dan 'Falan filan' sergisi
Ayfer Kalsın'dan 'Falan filan' sergisi

Ressam Ayfer Kalsın'ın kişisel sergisinde minyatür sanatından örnekler de yer alıyor

Ressam Ayfer Kalsın "Falan filan" adlı 10. kişisel sergisinde minyatür sanatı örneklerine yer verdi.

Ayfer Kalsın'ın son kişisel sergisi "Falan Filan", "Pullar, inciler, taşlar, çocukluğumuzdan tatlar, kokular falan filan." sözleriyle karşıladı ziyaretçilerini. Arnavutköy Art Gallery'de sanatseverlerle buluşan sergi, minyatür sanatından örnekler de içerirken, ziyaretçilerini rengârenk tablolarla masalsı bir yolculuğa çıkardı.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam bölümü mezunu Ayfer Kalsın, sergisi hakkında "sorgulamayı, düşünmeyi, yorumlamayı bıraktım, ruhumun rehberliğinde çalıştım. Karikatür çizdiğim için çalışmalarımda biraz ironi olsa da, minyatür sanatından çok etkileniyorum. Bu sergide de bunu görebilmek mümkün. Maksadım bir Türk sanatçısı olmak. Yurtdışından biri baktığı zaman benim Türk sanatçısı olduğumu düşünsün. İsim benim için önemli değil, Ayfer veya herhangi bir şey denilebilir. Mühim olan kendi kültürümüzü yansıtmak" dedi.

"TASAVVUFTAN ETKİLENİYORUM"

Sergisinde tasavvuftan da izler bulunduğunu söyleyen Ayfer Kalsın "Tasavvuftan da etkileniyorum. Gemiler tabii ki yolculuğu temsil ediyor fakat içsel olan yolculuğu... Püskül, boncuk, süsleyici unsur, ne varsa birazca süslüyorum. Yani gayem, bakanlara pozitif bir etki vermek, işin çok felsefesine girmeden. Çünkü yazarları var felsefenin ve yeterince söz söyleniyor bu dünyada. Ben işlerime baktıklarında insanları bir nebze olsun ferahlatmak istiyorum" dedi.

Ayfer Kalsın'ın son kişisel sergisi Arnavutköy Art Gallery'de 28 Haziran gününe kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: Kuzey Haber AjansıYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş