Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:50, 25 Haziran 2018 Pazartesi
15:53, 06 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Gazze'de UNRWA protesto edildi
Gazze'de UNRWA protesto edildi

Gazze'de Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) hizmetlerinin iyileştirilmesi için gösteri düzenlendi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinli Mülteciler Ortak Komitesi'nin Gazze'deki UNRWA binası önünde düzenlediği gösteriye katılan eylemciler, "Öğretmenlerin istihdam edilmesi, insani bir taleptir", "UNRWA'dan sığınmacıların taleplerini karşılamasını istiyoruz", "Sığınmacılar her geçen gün artıyor, öğretmenler ve memurlar neden artmıyor" yazılı dövizler taşıdı.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) Merkezi Komite Üyesi Mahmud Halef, gösteride yaptığı konuşmada, "UNRWA'nın Filistinlilere yardım ve istihdam konusunda gerekli hizmetlerin verilmesi sorumluluğunu taşıması gerekiyor." dedi.

Halihazırda Gazze'yi ziyaret eden UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl'e Filistinli mültecilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiği yönünde mesaj vermek istediklerini kaydeden Halef, UNRWA'nın, kurumlarında yeni öğretmen ve memur istihdamı yapmadığını ifade etti.

Ajansın, sınıflardaki öğrenci sayısı konusunda ise anlaşılan ortalama rakamın üstüne çıktığını ve bir sınıftaki öğrenci sayısının 50'yi bulduğunu kaydeden Halef, kurumun söz konusu anlaşmanın 2015 yılı için yapıldığını söylediğini, ancak gerçeğin öyle olmadığını aktardı.

Halef, UNRWA'dan, milli kimliğe dair bazı kavramların değişmemesi için Filistin Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı müfredata tam olarak uyulmasını talep etti.

Halef konuşmasında ayrıca kurumdan elektrik krizi konusunda sorumluluk üstlenmesini istedi.

İsrail, Hamas'ın Haziran 2006'daki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından Gazze'ye abluka uygulamaya başlamış, 2007 ortasından itibaren de abluka şartlarını ağırlaştırmıştı.

Uluslararası kurumlar tarafından hazırlanan raporlarda, yaklaşık 1,9 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'nin "dünyanın en yoğun nüfusa sahip bölgesi" olduğu, fakirlik ve işsizlik nedeniyle bölge halkının yüzde 80'inin hayır kurumlarından aldığı yardımlarla geçimini sağladığı belirtiliyor.İlgili Konular Gazze UNRWA
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş