Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:41, 27 Mayıs 2018 Pazar
08:34, 17 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
Özbekistan meclisine kan değişimi yolda
Özbekistan meclisine kan değişimi yolda

ABD ile zirve toplantısı için Washington'da bulunan Özbek heyetten ülkenin meclisinde daha uzman bir kadro ile çalışılacağı bilgisi verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Washington'daki ABD-Özbekistan zirve toplantısına katılan heyetteki diplomatlardan Senato Başkan Yardımcısı Sadik Safoev, ülkede reformların gerekli olduğunu ve yeni bir meclise ihtiyaç olduğunu söyledi.

Safoev 'Amerika'nın Sesi' radyosu muhabirinin “Özbekistan'da kabul edilen reform programına göre, parlamento bütün sistem üzerinde demokratik bir denetim kurmalıdır. Bu hedefe ulaşmak için hangi adımlar atılabilir ve Parlamento bunun üzerinde nasıl çalışır” sorusunu şöyle yanıtladı:

"Öncelikle, bugünkü meclisimizin önceki yıllardan çok farklı olduğunu kabul etmeliyiz. Bugün, bakanlar, milletvekilleri, başbakan yardımcıları ve devlet kurumları başkanları Meclise rapor veriyorlar ve yoğun sorulara muhatap oluyorlar. İşkence, zorla çalıştırma gibi karmaşık sorulara cevaplar soruluyor ... Süreç değişti. Bugün meclis, yürütme organını denetlemeye başladı. "

Burada iki nokta önemlidir: Her şeyden önce, böyle bir kontrol yerel sistemler tarafından sağlanmalıdır, yani yerel yöneticiler milletin farklı düzeylerdeki temsilcilerine hesap vermeyi öğrenmelidirler.

"İkincisi, bu belki de bazı milletvekillerinin hoşuna gitmez, ama yeni bir meclise ihtiyacımız var. Gelecek seçimlerin sonucu olarak bunu başaracağımızı düşünüyorum. Özellikle hukuk ve ekonomi uzmanlarından oluşan yeni bir nesil geliyor. Onlar zeka, politik ve entelektüel olarak daha ileri seviyededirler. Bu parlamentonun yenilenmesi ve yeniden çalışmaya başlaması için çok önemlidir. Gelecek yıl yeni seçimler yapılacak ve bununla parlamentonun yenileneceğini umuyoruz. "İlgili Konular Özbekistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş