Fransa'da havalimanı arazisi işgalcilerine operasyon | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:29, 27 Mayıs 2018 Pazar
12:37, 17 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
Fransa'da havalimanı arazisi işgalcilerine operasyon
Fransa'da havalimanı arazisi işgalcilerine operasyon
Foto: Arşiv

Fransa'da, Notre-Dame-des-Landes havalimanı arazisini işgal eden yaklaşık 400 kişiyi tahliye etmek amacıyla operasyon düzenlendi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın Nantes kenti yakınlarındaki Nantes kenti yakınlarındaki havalimanı arazisini işgal eden yaklaşık 400 göstericiye yönelik tahliye operasyonu başlatıldı.

France Info kanalı, ülkenin kuzeybatısında bulunan ve uzun yıllar tartışma konusu olduktan sonra hükümet tarafından inşası iptal edilen Notre-Dame-des-Landes havalimanı arazisini işgal eden yaklaşık 400 kişiyi tahliye etmek amacıyla operasyon başlatıldığını duyurdu

14 MAYIS'A KADAR SÜRE TANINMIŞTI

Haberde, İçişleri Bakanı Gerard Collomb'un, "Hükümetin kararı doğrultusunda bölgede hukuk devletini yeniden hakim kılma süreci başlatıldı." ifadesine yer verilirken, işgalcilere bölgeyi terk etmeleri için 14 Mayıs'a kadar süre tanındığı hatırlatıldı.

En az 2 gün sürmesi beklenen tahliye operasyonunun ilk saatlerinde işgalcilerin jandarmaya molotofkokteyli ve taş attığı, jandarmanın da göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları kullandığı belirtildi.

DAHA ÖNCE DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Ülkede 1965'ten bu yana gündemde olan, 2008'de yapımına karar verilen ancak çevreci ve antikapitalist bir kesimin muhalefeti sonrası ocak ayında inşası iptal edilen Notre-Dame-des-Landes havalimanı arazisindeki ilk tahliye operasyonu 2 bin 500 jandarma personelinin katılımıyla 10 Nisan'da başarıyla tamamlanmıştı.

Operasyon süresince çıkan çatışmalarda çok sayıda gösterici ve jandarma yaralanmış, tahliyeye karşı çıkan çevreler daha sonra ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemişti.

 İlgili Konular fransa
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş