Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:00, 19 Haziran 2018 Salı
16:08, 08 Haziran 2018 Cuma

  • Paylaş
Gazze'ye Özgürlük Filosu' Fransa yolunda
Gazze'ye Özgürlük Filosu' Fransa yolunda

İsrail'in Gazze ambargosunu delmek amacıyla Norveç ve İsveç'ten yola çıkan "Gazze'ye Özgürlük Filosu"nun "Özgürlük" adlı teknesi, Fransa’ya doğru hareket etti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla 15 Mayıs'ta Norveç ve İsveç'ten yola çıkan "Gazze'ye Özgürlük Filosu"nun "Özgürlük" adlı teknesi İngiltere'nin Brighton kentinden Fransa’ya doğru yola çıktı.

Ülkenin güneyindeki Brighton’a salı günü ulaşan ve kentte iki noktada bayraklar, pankartlar ve sloganlarla karşılanan "Özgürlük” teknesi, 3 gece kaldığı kentten bu sabah ayrılarak Fransa’nın La Rochelle limanına doğru hareket etti.

FİLO EYLEMLERİ KAPSAMINDA İNGİLTERE'YE GELEN İLK TEKNE

Brighton’dan destek gösterisi ve tezahüratlar ile ayrılan Özgürlük, filo eylemleri kapsamında İngiltere'ye gelen ilk tekne olmuştu.

Gazze’ye Özgürlük Filosu bu yılki eylemine 15 Mayıs'ta Norveç ve İsveç'ten yola çıkan teknelerle başlamıştı.

Gazze ablukasını kırmak için 8 yıl önce yola çıkan ve 500'den fazla kişiyi taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail ordusunun uluslararası karasularda 31 Mayıs 2010'da düzenlediği saldırıda silahsız 10 insani yardım aktivisti şehit olmuş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş