Ramallah'taki Gazze gösterisine Hamas'tan övgü | Filistin | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:49, 19 Haziran 2018 Salı
10:13, 11 Haziran 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Ramallah'taki Gazze gösterisine Hamas'tan övgü
Ramallah'taki Gazze gösterisine Hamas'tan övgü

Hamas sözcüsü Zuhri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, Gazze'ye destek için gösteri düzenlenmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, Gazze'ye destek için gösteri düzenlenmesinin memnuniyet verici olduğunu açıkladı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı yazılı açıklamada, "Ramallah'taki gösteriler, halkımızın birliğinin göstergesidir. Gazze, Batı Şeria'nın samimi hissiyatıyla bugün daha dinamik ve gururlu." ifadesini kullandı.

Ebu Zuhri, Filistin yönetiminin, halkın, Gazze'deki yaptırımların kaldırılmasına ilişkin taleplerine cevap vermesini, "komplolar ve riskler karşısında mücadele ile birliğin yeniden sağlanması için doğal bir başlangıç" şeklinde değerlendirdi.

Filistin yönetiminin Gazze'de uyguladığı yaptırımlar karşısındaki hareketlenmenin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu belirten Ebu Zuhri, Filistin yönetiminin, yanıltma ve aldatmaya yönelik tüm girişimlerinin başarısız olduğunu aktardı.

YÜZLERCE FİLİSTİNLİ HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinin en ünlü meydanı olan el-Menara'da bir araya gelen yüzlerce Filistinli, Hamas ve Fetih hareketlerine bölünmüşlüğü bitirme çağrısı yaparak Filistin yönetiminden, Gazze'de son uygulanan yaptırımları kaldırmasını istemişti.

Filistin hükümeti Gazze'deki memurların maaşlarını yaklaşık 1 yıldır yüzde 30 ila 50 oranında kesintili ödüyorken, memurlar geçen aydan bu yana ise maaş alamadı. Filistin yönetimi ve yetkililerinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mart'ta yaptığı açıklamada, Gazze hakkında hukuki, yasal ve mali kararlar alacağını dile getirmişti.

Gazzeli memurlar, Filistin yönetiminin maaşlarına uyguladığı kesintilere ve ödemelerdeki gecikmelere tepki amacıyla sık sık gösteriler düzenliyor.

Gazze'de yönetimi 2007'de devralan Hamas, Batı Şeria'daki Filistin hükümetinin Gazze'deki memurlardan işe gitmemelerini istemesi üzerine yaklaşık 40 bin memur atamıştı.

"Memur maaşları dosyası" Hamas ile Fetih arasında geçen yıl 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirme amacıyla imzalanan son uzlaşı anlaşmasında da aksaklıklara neden olmuştu.İlgili Konular İsrail Gazze filistin
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş