Gazze'deki savaş kalıntılarının yüzde 75'i hala duruyor | Gazze Saldırısı | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:19, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 19:20, 27 Ocak 2016 Çarşamba

  • Paylaş
Gazze'deki savaş kalıntılarının yüzde 75'i hala duruyor
Gazze'deki savaş kalıntılarının yüzde 75'i hala duruyor

UNRWA, İsrail işgal ordusunun 2014 yazında Gazze Şeridi'ne açtığı savaşta atılan patlayıcıların kalıntılarından yüzde 75'inin henüz yok edilmediğini açıkladı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA), İsrail işgal ordusunun 2014 yazında Gazze Şeridi'ne açtığı savaşta atılan patlayıcıların kalıntılarından yüzde 75'inin henüz yok edilmediğini açıkladı.

UNRWA tarafından yayınlanan raporda, 2014 yazında açılan savaşın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Gazze Şeridi'ndeki patlayıcı kalıntılarının sayısının 7 binden fazla olduğunun tahmin edildiği bildirildi.

Raporda, bugüne kadar kalıntıların sadece yüzde 30'unun yerinin tespit edilerek yok edilebildiği ve geriye kalan kalıntıların sivil halkın ve özellikle de çocukların hayatlarını tehdit ettiği ifade edildi.

Raporda ayrıca patlamamış savaş kalıntıları nedeniyle bugüne kadar Gazze Şeridi'nde 16 kişinin hayatını kaybettiği ve 38'i çocuk 90 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Gazze'deki İçişleri Bakanlığı'na bağlı patlayıcılar biriminin tahminlerine göre Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde 40 evin enkazının altında paylayıcı kalıntıları bulunuyor.

Yer üstünde bulunan 90 ton patlayıcı kalıntının imha edildiğini bildiren patlayıcılar birimi, yıkılan evlerin enkazları altında onlarca patlamamış bomba bulunduğunu ifade etti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş