Gazze'de intihar oranları yükseliyor | Gazze Saldırısı | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:43, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 09:54, 12 Mart 2016 Cumartesi

  • Paylaş
Gazze'de intihar oranları yükseliyor
Gazze'de intihar oranları yükseliyor

Gazze'de intihar oranları son bir yılda yüzde 34-40 oranında artış gösterdi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMHRN) Gazze'de intihar oranlarının bir önceki yıla göre yüzde 35-40 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, ekonomik kriz, istihdam yoksunluğu ve fakirliğin bu intihar oranlarında ciddi etkili olduğunu bildirdi. 2014 İsrail'in hava saldırı başlamadan önce Gazze'deki işsizlik oranı yüzde 45'lerdeyken, şimdi bu oranın yüzde 80 civarında olduğu ifade ediliyor. Gazze yüzbinlerce kişinin yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Gazze Toplum Ruh Sağlığı Programı Başkanı psikiyatr Zahia El Karra, "Onlarca yıldır Gazze'liler büyük bir dramın olduğu şartlar altında yaşıyor. Daha önce bir çıkış yolu bulunabiliyordu. Mesela insanlar İsrail zulmünden Kuveyt ya da Suudi Arabistan'a gidip çalışabiliyor, gelebiliyordu. Refah sınır kapısı açıktı, insanlar tünellerden gidip bir şeyler yapabiliyordu. Ancak artık bir yol kalmadı. İnsanlar çaresiz" ifadelerini kullandı.

İsrail ablukası altındaki Gazze'de ailelerin yaşadığı yoksulluk, ekonomik şartlar ve gıda güvensizliği, çocukların kötü beslemesine ve sağlık problemleri yaşamasına neden oluyor.

Çocuklara sağlık hizmeti sunan Filistin "İnsanın Dünyası" Derneği'nin 2015 Ocak-Ekim ayları için 5 yaş altındaki 24 bin 800 çocuk üzerinde yaptığı araştırma, söz konusu çocukların yüzde 6'sının zayıflama ve kötü beslenme sıkıntısı yaşadığını ortaya koymuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş