Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:26, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 17:37, 20 Mart 2016 Pazar

  • Paylaş
Gazze'de su sıkıntısı artıyor
Gazze'de su sıkıntısı artıyor

İsrail yönetiminin sınır bölgelerinde kuyular kazmak suretiyle su çalması sonucu Gazze Şeridi'ndeki mevcut su sıkıntısı daha da artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin Gazze Şeridi sınırında su kuyuları açması nedeniyle bölgedeki mevcut su sıkıntısının daha da arttığı bildirildi.

Gazze'deki Su İdaresi Başkanı Yasir eş-Şanti, düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki su durumunun kötüleştiğine dikkati çekerek, "İsrail yönetiminin sınır bölgelerinde kuyular kazmak suretiyle su çalması sonucu Gazze Şeridi'ndeki mevcut su sıkıntısı daha da artıyor." dedi.

Bölgedeki içme sularının yaklaşık yüzde 85'indeki klorür ve nitrat oranının Dünya Sağlık Örgütü standartlarının çok üstünde olduğunu kaydeden Şanti, bölgedeki altyapı ve su sistemlerinin yenilenmesi için İsrail ablukasının bir an önce kalkması gerektiğini vurguladı.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılındaki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından, Gazze'ye abluka uygulamaya başlamış, 2007 yılı ortasından itibaren de ablukayı daha da şiddetli şekilde uygulamaya devam etmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş