Nur çeşmesinden şerbet aktı | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:27, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 22:41, 12 Ağustos 2010 Perşembe

  • Paylaş
Nur çeşmesinden şerbet aktı
Nur çeşmesinden şerbet aktı

Malatya'da yapılan Nur çeşmesinden iftardan sahura kadar meyve özlü şerbet akıyor.


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Malatya'da Ramazan-ı Şerif dolayısıyla başlatılan çeşmeden şerbet akması vatandaşların büyük ilgisini çekti.

Malatya Belediyesi tarafından, Bosna-Hersek'teki benzerinden esinlenilerek yapılan merkez PTT önündeki Nur çeşmesinden Ramazan ayı dolayısıyla iftardan sahura kadar meyve özlü şerbet akıyor.

Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisini anımsatan ve üstü ahşap çeşmenin musluklarından akan kırmızı renkli içeceğe vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Halkın takdirini toplayan uygulamanın sadece ramazan ayında değil, bayramlarda ve kandillerde de yapılarak geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

Malatya Belediyesi Fuarcılık Genel Müdürü Murat Nalçacı, çeşme başında yaptığı açıklamada, Ramazan'daki bir takım geleneksel etkinliklerin önemi bizler için çok büyük. Bunlardan bir tanesi de şerbet kültürüdür. Bilindiği gibi şerbet insanın en önemli anlarından biri olan nikah anında ve Ramazan ayında dağıtılmaktadır. Biz de bu geleneği yaşatmak amacıyla bu uygulamayı başlattık. Şerbet adetini nesilden nesile aktarılmasını hedefliyoruz. Çok ciddi ve yoğun bir ilgi var. Her gün ortalama 500 litre şerbet ikram edeceğiz. Ramazan boyunca 500 litre şerbeti doya doya içecekler." dedi.

Ramazanın böyle çeşitli etkiliklerle daha da zenginleştirilmesi gerektiğini kaydeden Nalçacı, "Meyve özleri ve şerbet baharatlarıyla yapılan şerbetimiz tükendikçe üzerine takviyeler yapacağız. Çünkü iftardan sonra çeşme başında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Bu etkinliğin çok büyük maliyeti olmadı. Ramazan boyunca sürekli akacak şerbetle vatandaşın ağzını tatlandıracağız" şeklinde konuştu.
 
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş