Uzmanından çay tiryakilerine iftar uyarısı | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:39, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 13:06, 17 Ağustos 2010 Salı

  • Paylaş
Uzmanından çay tiryakilerine iftar uyarısı
Uzmanından çay tiryakilerine iftar uyarısı

Ünlü diyetisyen Deniz Şafak, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Bağcılar Belediyesi Ramazan çadırında konferans veren ünlü diyetisyen Deniz Şafak, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi. Yemeğin hemen ardından çay içilip tatlı yenmemesi gerektiği uyarısında bulunan Şafak, iftarla sahur arasında da en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini ifade etti. 

Bağcılar Belediyesi Ramazan Çadırı İrfan Sofrası’na konuk olan ünlü diyetisyen Deniz Şafak, “Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz” konulu bir konferans verdi. Sağlıklı beslenmede ilk önceliğin doğru kaynaklardan bilgi almak olduğunu ifade eden Şafak, “Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri almaktır” dedi. Pek çok hastalığın en önemli sebebinin susuzluk olduğunu ifade eden Şafak, Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesiyle vücudun su ihtiyacının fazla olduğuna dikkat çekti. Dr. Şafak, hastalıklardan korunmak için iftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Çay, meyve suyu, ayran gibi diğer içeceklerin suyun yerini tutmadığını anlatan Şafak, mutlaka su içilmesi gerektiğini vurguladı.

“ÇAY VE TATLIYI YEMEKTEN HEMEN SONRA ALMAYIN”

İftarın yapılmasının hemen ardından çay içilmemesi uyarısında bulunan Şafak, yemeğin hemen ardından içilen çayın vitaminleri öldürdüğünü söyledi. Yine tatlının da yemekle birlikte tüketilmemesi uyarısında bulunan Şafak, çay içmek veya tatlı yemek için yemeğin üzerinden 2 saat geçmesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi. Şafak, tatlılardan da şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesini gerektiğini vurguladı.

Sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu ifade eden Deniz Şafak, “Kilo problemi için 3 yaşında çocuklarla çalışıyorum. 3 yaşında çocuklar geliyorsa ne oluyor diye oturup düşünmemiz gerekiyor. Onun için bol meyve yemeli, sebzeli yemekleri tercih etmeliyiz. Et tüketimini ise ölçülü yapmalıyız. 2 kap sıcak yemek beslenme için yeterli” diye konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş