Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


05:40, 24 Mart 2018 Cumartesi
Güncelleme: 17:00, 14 Ocak 2012 Cumartesi

  • Paylaş
Taksim'de 'siluetime dokunma' eylemi
Taksim'de 'siluetime dokunma' eylemi

Mimar ve Mühendisler Grubu, tarihi İstanbul siluetine yapılan müdahaleleri İstiklal Caddesi'nde yaptığı açıklamayla protesto etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mimar ve Mühendisler Grubu üyeleri, İstanbul'un tarihsel siluetini bozan yapılaşmayı Beyoğlu'nda protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, üzerinde ''Siluetime Dokunma'' yazılı pankart açtı ve çeşitli dövizler taşıdı.

Grup Genel Başkanı Avni Çebi, burada yaptığı açıklamada, İstanbul'un siluetini bozan yapılaşmaya göz yumuldukça ileride daha kötü manzaralarla karşılaşılacağını belirterek, ''İstanbul'un silueti, şehircilik tasavvurumuzun yaşayan en muhteşem noktasıdır. Yapılaşmadaki bu çarpık anlayışla Sultanahmet, Beyazıt, Taksim ve Üsküdar meydanlarını gözü dönmüş muhterislerin ucube gökdelenlerinin işgalinden kurtaramayız'' dedi.

Endülüs, Kudüs, Bosna ve Kabe'ye sahip çıkan yetkililerin İstanbul'a da sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Çebi, ''Şehrin uzun bir tarih içerisinde ürettiği değer, bir kısım çevrelere rant olarak aktarılamaz. Bu ucube kuleler İstanbul'un ufkunu ve siluetini karartmaya devam ederse, bu gökdelenleri dikenler, bunlara izin verenler ve bu vahim duruma sessiz kalanlar, bu utancı alınlarında kara bir leke olarak taşıyacaktır'' diye konuştu.

Mazlum-Der'in de destek verdiği protestonun ardından grup üyeleri, bir süre çevredeki vatandaşlara görüşlerini içeren broşürler dağıttı.İlgili Konular istanbul siluet
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Mahşer Günü Şikayetçiyim
Özkan Mustafa Küçükkural
Malımı, paramı ya da herhangi bir nesnemi çalana hakkımı helal ediyorum; ancak İstanbul' u bu hale getirenlere ve de izin verenlere hakkımı helal etmiyorum.
15/01/2012, 01:07