Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:08, 20 Nisan 2018 Cuma
12:06, 01 Ocak 2014 Çarşamba

  • Paylaş
Telefon ve otomobilde taksit sayısına sınırlama
Telefon ve otomobilde taksit sayısına sınırlama

Şubat ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenlemeye göre altın, gıda ve telekom ürünlerinde tastik yok. Cep telefonu, beyaz eşya ve otomobil taksitleri ise sınırlandırıldı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi yönetimi, cari açığı düşürmek için taksit sınırlamasını getirdi. Buna göre; altın, gıda ve telekom ürünlerinde tastik yok. Cep telefonu, beyaz eşya ve otomobil taksitleri ise sınırlandırıldı. Cep telefonlarında sınır 9 ay olarak belirlendi. Cep telefonlarındaki tasitlendirmeyi BDDK da bugün yaptığı açıklamayla teyit etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlamasının telefon satışlarını da kapsadığını duyurdu. Buna göre 1 Şubat'tan sonra kredi kartına taksitle cep telefonu satın alınamayacak.

BDDK'dan,kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlaması kapsamında telekomünikasyon sektörüne ilişkin kamuoyunda yer alan haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

Taksit sınırlamasının telefonları da kapsadığı belirtilen açıklamada, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesine eklenen 7. fıkrasında yer alan, telekomünikasyonla ilgili sınırlamaların kapsadığı başlıklar, "Telekomünikasyon Cihazları ve Telefon Satışları, Telekomünikasyon Hizmetleri - Key Entry  Lokal ve Uzun Mesafeli Telefon Aramaları, Kredi Kartıyla Yapılan Şehir içi ve Şehirlerarası Telefon Görüşmeleri, Manyetik Şerit Kart Okuyuculu Telefonlar (Kontör), RFU (Reserved For Future Use) ve Telgraf Hizmetleri" olarak paylaşıldı.

Bu arada, bilgisayar satışlarının bu kapsamda kredi kartı taksit sınırlandırılması çerçevesinde yer almadığı görüldü.

DÜZENLEMEDE NE VARDI

BDDK'nin bugün Resmi Gazete'te yayımlanan kredi kartları ve tüketici kredilerine taksit sınırı getiren düzenlemesine göre taksit sayısı 9 ayla sınırlandırırken, kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırıldı.

Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Yüzde 30 peşinatı olmayan, araba kredisi çekemeyecek. Bu sınırlamalara takılmadan kredi kartıyla alışveriş yapmak ve kredi ile araba almak isteyenler için son tarih ise 2 Şubat 2014.

Sabah saatlerinde konuyla ilgili açıklama yapan bir BDDK yetkilisi, son yapılan değerlendirmelerle telekomünikasyon ve kuyum ürünlerinin de 'taksitsiz' satışa dahil edildiğini belirtirken, bunun bilgisayar ve cep telefonu gibi tüm elektronik eşyaları kapsadığını söylemişti. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, telekomünikasyon kaleminde kontörlü satışlardan bahsedildiğini, elektronikte ise vadenin 9 ay olduğunu açıklamıştı.

Konuyu netleştirmek için sabahtan bu yana toplantı yapan BDDK yetkilileri nihai kararı açıkladı ve düzenlemenin cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit uygulamasının kalkması anlamına geldiğini duyurdu.

TAKSİT SINIRLAMALARI ÇEK-SENEDE YÖNLENDİRİR

Yapılan düzenlenmelerin yeni sorunları beraberinde getireceği belirtiliyor. Kredi kartına taksitlendirmenin kaldırılmasıyla birlikte çek ve senetle alışverişlerde patlama yaşanabileceği iddia ediliyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş