Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:38, 24 Mart 2018 Cumartesi
Güncelleme: 04:40, 14 Mart 2017 Salı

  • Paylaş
Ebru sanatını seramiğe uyguluyor
Ebru sanatını seramiğe uyguluyor

Nevşehir'in el sanatlarıyla tanınan Avanos ilçesinde asırlardır sürdürülen çanak ve seramik üretimine yeni bir tarz katan Noyan Yayla, ebru sanatı ile seramik tabaklara işlediği desenlerle özgün eserlere imza atıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nevşehir'in el sanatlarıyla tanınan Avanos ilçesinde asırlardır sürdürülen çanak ve seramik üretimine yeni bir tarz katan Noyan Yayla, ebru sanatı ile seramik tabaklara işlediği desenlerle özgün eserlere imza atıyor.

İlçede kendisine ait çini ve seramik atölyesinde faaliyet sürdüren Yayla, ebru sanatından ilham aldığı çalışmaları seramik üzerine uyguluyor. Suya batırılarak ıslatılan seramik vazo ve tabaklara çini boyalarını damlatarak fon oluşturan Noyan Yayla, üzerine çizdiği figürlerle ortaya, ikincisinin üretilmesinin mümkün olmadığı el emeği eserler çıkarıyor.

Yurt dışından gelen turist ve koleksiyonerlerin ilgisini çeken eserler üreten Yayla, ressam olan babasına ait boyaların üzerinde biriken renkli yağ tabakalarından küçük yaşlarda resim oluşturmaya çalıştığını, yıllar sonra tanıştığı çini boyalarıyla hayalini kurduğu fon ve desenleri ortaya çıkardığını anlattı.

Türkiye'ye gelen turistlere yıllarca sanat atölyelerinde lale, karanfil gibi benzer figürler içeren ürünler sunulduğunu dile getiren Yayla, yeni tarz ürünlerin müşteri açısından daha cazip olduğunu kaydetti.İlgili Konular ebru Noyan Yayla
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş