Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:07, 16 Ocak 2018 Salı
Güncelleme: 13:31, 29 Ağustos 2017 Salı

  • Paylaş
Deniz Çobanı, Japon balina avcılarını takibi bıraktı
Deniz Çobanı, Japon balina avcılarını takibi bıraktı

Çevre koruma örgütü Deniz Çobanı, Japon balina avcısı gemileri takip etmeyi bıraktığını duyurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avustralyalı çevre örgütü "Sea Shepherd" (Deniz Çobanı), Güney Okyanusu’nda balina avlayan Japon gemilerini takip etmeyi durdurduklarını açıkladı.

Örgütün kurucusu Paul Watson, Avustralya Yayın Kurumuna yaptığı açıklamada Japon balıkçı gemilerinin askeri teknolojileri kullanıp yerlerini belirlediğini, bu nedenle etkili olmadıklarını belirterek Güney Okyanusu’ndaki takibi durdurduklarını kaydetti.

Askeri teknolojileri kullanan balıkçı gemilerini ile mücadele etmenin zor olduğuna dikkati çeken Watson, ‘‘Japon gemileri, Sea Shepherd gemilerinin hareketlerini gözlemlemek için gerçek zamanlı uydu sistemlerini kullanıyorlar. Böylece bizden kolayca kurtulabiliyorlar." dedi.

Avustralya hükümetine yeterince eylemde bulunmadığı eleştirisinde bulunan Watson, ‘‘Aslında Avustralya, uyduları kullanmamıza izin vererek bu gemilerin yerlerini belirlememize yardımcı olabilir ama yapmıyorlar. Avustralya'nın en azından Japonların eylemlerini izlemek için bölgeye gemi göndermesini istiyoruz.’’ diye konuştu.

ALTERNATİF YOL ARANIYOR

Japon gemilerinin balinaları avlamasına engel olmak için alternatif yol bulmaya çalışacaklarını vurgulayan Watson, ‘‘Balina avcılarının sahip olduğu paralar bizde yok. Kullandıkları teknolojilere de sahip değiliz ancak onlarla baş etmenin alternatif bir yolunu bulacağız ve bunu yapacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Balina avcılarına karşı 2005'ten bu yana mücadele veren Sea Shepherd, Japon gemilerini takip ederek avlanmalarına engel olmaya çalışıyor. Eylemciler ve balıkçılar arasında bazen arbede de yaşanıyor. 2010'da bir Japon balıkçı gemisi, She Shepherd gemisine kasten çarpmış, batan gemideki 6 kişi kurtarılmıştı.

Uluslararası Adalet Divanı, 2014'te Avustralya’nın müracaatı üzerine Antarktika açıklarındaki sularda balina avına yasaklama getirmiş ancak Japonya, yasaktan bir yıl sonra balinaları ticari değil bilimsel amaçlı avladığını ileri sürerek söz konusu bölgede yeniden avlanmaya başlamıştı.

 İlgili Konular bosna Balkanlar Mohaç
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş