Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:55, 21 Haziran 2018 Perşembe
17:05, 18 Şubat 2018 Pazar

  • Paylaş
S.Arabistan bölgenin sorunlarını Humeyni Devrimine bağladı
S.Arabistan bölgenin sorunlarını Humeyni Devrimine bağladı

54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, "Bölgenin sorunları, 1979 yılındaki Humeyni Devrimi ile başladı. İran, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerinde terör eylemleri yaptı"

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, bölgedeki sorunların 1979 yılındaki İran Devrimi ile başladığını söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre, Cubeyr, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 54. Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Bölgenin sorunları, 1979 yılındaki Humeyni Devrimi ile başladı. İran, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerinde terör eylemleri yaptı." dedi.

İran'ın, kendisine "normal bir devlet gibi davranılmasını istiyorsa uluslararası hukuka bağlı kalması" gerektiğini dile getiren Cubeyr, "İran rejimi, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'da istikrarı sarsmaya çalıştı. İran, 1996 yılında Suudi Arabistan'da bombalı saldırıda bulunan hücrelere eğitim verdi ve yönetti. İran rejimi mevcut siyasetini değiştirmeli. Bizler de İran'ı bu davranışlarından vazgeçirmek için baskı uygulamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Saldırılarda kullanılan patlayıcıların yüzde 90'ı İran tarafından sağlanıyor." diyen Cubeyr, Tahran yönetiminin kendisine yönelik yaptırımların, "sürdürdüğü düşmanca tavırlardan kaynaklandığının" farkında olması gerektiğini aktardı.

Cubeyr ayrıca, Yemen'de meşru hükümet güçlerinin farklı alanlarda başarı elde etmeyi sürdürdüğünü ve Yemen halkına insani yardım ulaştırmak için uluslararası kuruluşlarla çalıştıklarını kaydetti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş