Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:06, 20 Nisan 2018 Cuma
23:10, 10 Nisan 2018 Salı

  • Paylaş
10 Arakanlı Müslüman'ı öldüren askerlere hapis
10 Arakanlı Müslüman'ı öldüren askerlere hapis

Myanmar'da, 10 Arakanlı Müslüman'ın öldürülmesinden sorumlu tutulan 7 ordu mensubuna 10 yıl hapis cezası verildiği bildirildi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arakanlı 10 Müslüman'ı öldüren 7 ordu mensubuna 10 yıl hapis ile cezalandırıldı.

Ordudan yapılan açıklamada, 10 Arakanlı Müslüman'ın ölümüne neden olmak ile suça ortaklıktan 3 asker ile 4 personele 10 yıl hapis cezası verildiği ve bu kişilerin ordudan sınırsız uzaklaştırıldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında 21 askeri personel, 3 polis memuru, 13 güvenlik görevlisi, 6 memur ve 6 köylünün sorgulandığı aktarılan açıklamada, hapis cezası alan askerlerin suçlarını itiraf ettikleri belirtildi.

Myanmar ordusu, geçen yıl eylül ayında Arakan bölgesinde terörist oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 10 Arakanlı Müslüman'ın ölümüyle ilgili bu yıl ocak ayında soruşturma başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş