Hawaii'de lavlarla boğuşan halka "tahliye ya da tutuklanma" uyarısı | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:55, 19 Haziran 2018 Salı
10:27, 05 Haziran 2018 Salı

  • Paylaş
Hawaii'de lavlarla boğuşan halka "tahliye ya da tutuklanma" uyarısı
Hawaii'de lavlarla boğuşan halka

Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavların 117 evi yok ettiği ABD'nin Hawaii eyaletinde polis, yöre halkına "Evlerinizi terk etmezseniz tutuklanırsınız." uyarısında bulundu.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavlar 117 evi yok etti.

Hawaii Belediye Başkanlığı Sözcüsü Janet Snyder, bir ay önce faaliyete geçen Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavların 117 evi kül ettiğini belirtti.

Lavlar nedeniyle şimdiye kadar yok olan ev sayısı cuma günü 87 olarak açıklanmıştı. Snyder, ne kadar evin tehdit altında olduğuyla ilgili açıklama yapmadı.

BİNLERCE KİŞİYE TAHLİYE

Yanardağın faaliyete geçmesinin ardından Puna bölgesinden binlerce kişi tahliye edildi.

Uzmanlar, Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavların toplamda 20 kilometrekarelik alana yayıldığını açıkladı.

HALKA "TAHLİYE YA DA TUTUKLANMA" UYARISI

Son bir haftadır yanardağdaki patlamaların artması ve püsküren lavın akışkanlığının fazla olması nedeniyle yetkililer, halka evlerini terk etmelere uyarısında bulundu. Polis, yöre halkına "Evlerinizi terk etmezseniz tutuklanırsınız." duyurusu yaptı.

Dünyanın en aktif volkanlarından Kilauea Yanardağı'nda 1983 yılından bu yana patlamalar olurken, bölgede irili ufaklı depremler de meydana geliyor. 

 İlgili Konular hawaii Kilauea Yanardağı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş