Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:16, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 06:20, 06 Mart 2009 Cuma

  • Paylaş
Yassıada'dan ne paşalar geçti
Yassıada'dan ne paşalar geçti

Yassıada'dan Menderes'in yargılanmasına tanıklık eden Karadayı ve Torumtay ile dört kuvvet komutanı çıktı.


Yassıada'dan Genelkurmay Başkanları Karadayı ve Torumtay ile dört kuvvet komutanı çıktı. O dönem subay olan komutanlar Başbakan Adnan Menderes'in yargılanmasına tanıklık etti

Yassıada'da, teğmen rütbesi ile Muhafız Takım Komutanı olarak görev yapan emekli Korgeneral Salih Acarel, 'Yassıada'dan Cudi'ye' adlı kitabında, çok az kişinin bildiği ayrıntıları anlattı.

Kitapta, 27 Mayıs darbesinden sonra dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Başbakan Adnan Menderes'in yargılandığı sırada, Yassıada'da görev yapan askerlerin hikayeleri yer alıyor.

Kitapta, Genelkurmay eski başkanları emekli orgeneraller İsmail Hakkı Karadayı ile Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri eski Komutanları Kemal Yamak ve Namık Kemal Ersun ile Deniz Kuvvetleri eski komutanları İlhami Erdil ve İrfan Tınaz'ın Yassıada duruşmaları sırasında adada görevli oldukları anlatılıyor. Acarel kitabında, Yassıada'da görev yaptıktan sonra komuta kademesine yükselen isimlerin, o günlerle ilgili hiç konuşmadıklarını anlatıyor.

MUAYENE EDİLMEDİ

Adnan Menderes'e idamından önce prostat muayenesi yapıldığı iddialarıyla ilgili, 'Orada nöbette olan hiçbir subay, bu harekete seyirci kalamazdı' diye yazan kitabın, tartışılan konuyla ilgili bölümü şöyle:

'Tabip Binbaşı Zeki'nin adı geçiyor. Binbaşı ciddi, beyefendi biriydi. Böyle bir şeyi asla yapmaz, anında duyulur, görülürdü. Adayı kontrol eden irtibat bürosu komutanı (Dolmabahçe Camii) Alb. Namık Kemal Ersun, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Binbaşı Necip Torumtay, Yüzbaşı Hakkı Karadayı Genelkurmay Başkanı oldular.

Binbaşı Kemal Yamak da Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Adadaki Deniz Yüzbaşı İrfan Tınaz ile Deniz Teğmen İlhami Erdil de Deniz Kuvvetleri Komutanı oldular. Daha niceleri... Rahmetli Menderes'in kılına dokunan olmadı, olamazdı...'

MENDERES SADDAM'DAN CESURDU

Acarel, Adnan Menderes'in idama nasıl gittiğini de anlatarak, içeriden, tarihe ışık tutuyor. Avarel, her gün bahriyeli bir er tarafından tıraş edilen Menderes'in Saddam'dan daha cesur ve soğukkanlı bir şekilde darağacına gittiği söylüyor. Acarel, Bayar'ın ise trafik kanunu okuduğunu, komposto ve pilav sevdiği aktarıyor.

Kaynak: AkşamYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş