Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:51, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 16:37, 20 Haziran 2009 Cumartesi

  • Paylaş
Veysel Karani Hazretleri, Siirt'te anıldı
Veysel Karani Hazretleri, Siirt'te anıldı

Peygamber sevgisi ile bilinen Veysel Karani Hazretleri, Siirt Valiliği tarafından tiyatro ve panel gibi çeşitli etkinliklerle anıldı.


Anne ve peygamber sevgisi ile bilinen Veysel Karani Hazretleri, Siirt Valiliği tarafından tiyatro ve panel gibi çeşitli etkinliklerle anıldı.

Siirt Kültür Merkezi'ndeki panelde bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, Siirt'in eski bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olduğunu belirterek, amaçlarının bu zenginliği Türk edebiyatı ve kültürüne kazandırmak olduğunu söyledi.

100. Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Ünal yönetimindeki panelde konuşan Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Bakkal, İslamiyet'te ashab, tabiin ve tabiinin tabiini şeklinde bir sırama olduğunu belirterek, "Veysel Karani, Peygamberimizi görememiştir. Ancak görmeden onu eşsiz bir sevgiyle sevmiş ve tabiinin büyüklerinden biri olmuştur." dedi.

Veysel Karani ile ilgili çok çeşitli rivayetlerin bulunduğunu anlatan Ünal, "Bildiğimiz bir gerçek, Veysel Karani yaşamıştır. İnsanlar eserleri anılırlar, fiziki çehreleri ile değil. Mimar Sinan'ın yüzüne baktığımızda onun büyüklüğünü anlamayız. Ama eserlerine baktığımızda durum değişir. İslam'da üstünlük, fiziki güç, güzellik ile değil takva iledir. İşte Veysel Karani de böyledir. O peygamber ve anne sevgisi ile ön plana çıkmıştır. Veysel Karani çelimsiz el ve ayakları çatlamış bir insan olabilir, ama o kendisini Allah'a öylesine bağlamış ki bununla üstünlüğünü göstermiştir." şeklinde konuştu.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Cüneyt Gökçe ile Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülnasır Yiner, Veysel Karani'nin hayatı ve günümüzdeki etkilerini anlattı.

100 Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Harun Reşit Demirel de Veysel Karani'nin türbe ve makamları hakkında bilgi verdi.

Panelin ikinci oturumunun ardından amfi tiyatroda Veysel Karani'nin hayatını anlatan bir tiyatro oyunu sergilendi.

Eğitimci-Yazar Muammer Erdönmez'in yazıp aynı zamanda Veysel Karani'yi canlandırdığı tiyatroya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Anadolu Lisesi öğrencileri de katkıda bulundu.

Kaynak: ZamanYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş