Siyasi ve Ekonomik Proje Olarak ASEAN / Mehmet Özay | Güneydoğu Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:55, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 14:15, 06 Mayıs 2013 Pazartesi

  • Paylaş
Siyasi ve Ekonomik Proje Olarak ASEAN / Mehmet Özay
Siyasi ve Ekonomik Proje Olarak ASEAN / Mehmet Özay

ASEAN, Avrupa Birliği gibi bir siyasi birlik olmanın ötesinde, tekil devletlerin de rol almak istedikleri bir alana dönüşüyor.

Dünya Bülteni / DUBAM

ASEAN (Association of Southeast Asian Nations - Güneydoğu Asya Milletler Birliği) bölgede ekonomik işbirliğinden öte kültürel ve siyasal adımlar atıyor. Ekonomik kalkınmayı siyasal ve sosyal proje olarak kurguladığını gösteren bu anlayışının yanı sıra Avrupa Birliği’ne öykünüyor. Bununla birlikte Avrupa ile bütünleşik politikalar uyguluyor. ASEAN ülkeleri, kendi aralarında siyasi birliklerini ne kadar sağlayabilecek? Güneydoğu Asya’daki Müslüman ülkeler ASEAN’ın içinde kalkınmaya matuf katalizör mü olacaklar, yoksa alternatif bir model mi geliştirecekler? ASEAN kendisini karşısında konumladığı AB’ye eklemlenme süreci mi yaşıyor?

Dosyayı okumak için tıklayınız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş