Venezuela'da muhalif lider Lopez'in cezası kesinleşti | Latin Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:27, 24 Haziran 2018 Pazar
12:11, 17 Şubat 2017 Cuma

  • Paylaş
Venezuela'da muhalif lider Lopez'in cezası kesinleşti
Venezuela'da muhalif lider Lopez'in cezası kesinleşti

Venezuela'da yüksek mahkeme, muhalif lider Leopoldo Lopez'e verilen 14 yıl hapis cezasını onadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da yüksek mahkeme, muhalif lider Leopoldo Lopez'e verilen 14 yıl hapis cezasını onadı.

Yüksek Mahkeme, 2014'teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan Lopez hakkında verilen 14 yıl hapis cezasının onandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez ise dün Lopez'in eşi Lilian Tintori ile görüşen ve muhalif liderin serbest bırakılması için çağrıda bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ı Venezuela'ya karşı "saldırganca" davranmakla suçladı.

TRUMP DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTEMİŞTİ

Trump, dün sosyal medya hesabı üzerinden Lopez'in eşiyle çekilmiş bir fotoğraf paylaşarak, muhalif liderin "derhal" serbest bırakılmasını istemişti.

Lopez, aldığı ceza nedeniyle 2019'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışamayacak.

Muhalefetteki Voluntad Partisinin lideri Leopoldo Lopez, 2014 başında düzenlenen ve 43 kişinin hayatını kaybettiği hükümet karşıtı gösterilerin baş aktörü haline gelmişti. 18 Şubat 2014'te başkent Caracas'ta yetkililere teslim olan Lopez hakkındaki cinayet ve terörizm suçlamaları ise gözaltına alınmasından bir süre sonra düşürülmüştü.

Lopez hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor ve mahkeme heyetinin tanıklarının dinlenmesine izin vermediğini ileri sürüyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş