Nijerya'da Boko Haram saldırısı | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:01, 19 Haziran 2018 Salı
15:04, 17 Şubat 2017 Cuma

  • Paylaş
Nijerya'da Boko Haram saldırısı
Nijerya'da Boko Haram saldırısı

Nijerya'da 3 kadın canlı bomba intihar saldırısı gerçekleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da Boko Haram'ın düzenlediği intihar saldırısında 2 sivil hayatını kaybetti.

Güvenlik yetkilisi Victor Iskukwu yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki Maiduguri şehrindeki Muna garajında 3 kadın canlı bombanın intihar saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Olayda, saldırganların yanı sıra 2 sivilin öldüğünü, 7 sivilin yaralandığını belirten Iskukwu, garajdaki yük kamyonlarının saldırıda yanması nedeniyle büyük oranda maddi hasar meydana geldiğini kaydetti. Saldırıyı Boko Haram'ın üstlendiği aktarıldı.

Öte yandan örgütün Borno eyaletindeki bazı askeri noktalara da saldırı düzenlediği, saldırılarda 6 Boko Haram üyesinin etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Yetkililer ayrıca örgütün şehrin farklı bölgelerinde planladığı eş zamanlı saldırıların da güvenlik birimlerince engellendiğini ifade etti.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren örgüt, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başladı. Örgütün saldırıları ve yaşanan çatışmalar nedeniyle en az 100 bin kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.İlgili Konular nijerya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş