Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:27, 23 Mayıs 2018 Çarşamba
16:39, 20 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Ürdün mahkemesinden ABD'nin talebine ret
Ürdün mahkemesinden ABD'nin talebine ret

Ürdün Temyiz Mahkemesi, 2011'deki esir takasıyla serbest kalan Filistinli Temimi'nin ABD'ye teslim edilmemesini onadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün Temyiz Mahkemesinin, İsrail ile yapılan esir takasıyla serbest kalan Filistinli Ahlam et-Temimi'nin ABD yönetimine teslim edilmemesi kararını uygun bulduğu bildirildi.

Ürdün haber ajansı PETRA'nın haberine göre, İstinaf Mahkemesinin Temimi'nin ABD yönetimine teslim edilmemesi yönünde aldığı karar, hakim Muhammed İbrahim başkanlığındaki Temyiz Mahkemesince onandı.

Yargı kaynakları, ABD ile Ürdün arasında 1995'te imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının Ürdün meclisinden geçmediğini hatırlattı.

Yürürlükte bir anlaşma olmaması nedeniyle Temyiz Mahkemesinin kararıyla ABD'nin iade talebinin geri çevrildiği kaydedildi.

ABD Adalet Bakanlığı, Ürdün hükümetinden, 2001'de İsrail'deki bir lokantaya düzenlenen ve ikisi ABD vatandaşı 15 kişinin öldüğü saldırıda sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Temimi'nin kendilerine teslim edilmesini istemişti.

İsrail mahkemesi tarafından 2001 yılında 16 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Temimi, 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2011 yılında Hamas ile İsrail arasında yapılan esir takası anlaşmasıyla serbest kalmış ve Ürdün'e gönderilmişti.İlgili Konular ABD Ürdün
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş