Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:06, 18 Haziran 2018 Pazartesi
15:38, 21 Nisan 2017 Cuma

  • Paylaş
"AB'nin kapısı, AB'yle yakın olmak isteyenlere açık olmalı"

Macaristan Başbakanı Orban: "AB'nin kapısı, AB'yle yakın olmak isteyen tüm ülkeler için her zaman açık olmalıdır." dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği (AB) kapısının, AB'yle yakın olmak isteyen tüm ülkeler için her zaman açık olması gerektiğini söyledi.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e iki günlük resmi ziyarette bulunan Orban, ev sahibi Başbakan Giorgi Kvirikaşvili tarafından resmi törenle karşılandı.

Hükümet binası önünde düzenlenen törenin ardından iki başbakan baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Ardından çeşitli alanlarda ikili iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Kvirikaşvili, ortak basın toplantısında, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, iki ülke arasında birçok alanda başarılı ve somut iş birliği bulunduğu söyledi.

GÜRCİSTAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Kvirikaşvili, Orban'la görüşmesinde küresel ve bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını dile getirerek, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'daki yasa dışı faaliyetleri konuştuklarını ve tüm bu sorunların barış yoluyla çözülmesi üzerinde anlaştıklarını bildirdi.

"12 Mart'ta işgal altındaki Abhazya bölgesinde düzenlenen seçimlerin ve Güney Osetya'nın ismini değiştirmek için yapılan referandumun, yasa dışı ve Rusya'nın işgal rejiminin bir dizi etnik temizliği ile burada devam eden işgalin meşrulaştırılması olduğunun altını çizdik." diyen Kvirikaşvili, işgal altındaki topraklarda, AB Gözlemci Misyonu gibi uluslararası kontrol mekanizmalarının faaliyet göstermesi gerektiğini savundu.

Kvirikaşvili, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini, NATO ve AB ile entegrasyonu sürecini desteklediği için Macaristan hükümetine teşekkür etti.

"HER İKİ ÜLKE BİRBİRİNE DESTEK VERMEKTEN GURUR DUYUYOR"

Macaristan Başbakanı Orban da iki ülke arasında 25 yıldır süren diplomatik ilişkiler olduğunu hatırlatarak "Her iki ülke birbirine destek vermekten gurur duyuyor. Ben eminim ki bu destek, gelecek dostluk ilişkileri için temel olacak. Aramızda ekonomik ve ticari iş birliği mevcut ama burada daha çok yapacak şey var. Ziyaretimin amacı da aramızdaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek için hazır olduğumuzu ifade etmektir." diye konuştu.

Gürcistan'ın AB ile entegrasyonuna somut destek verdiklerini dile getiren Orban, "AB'nin kapısı, AB'yle yakın olmak isteyen tüm ülkeler için her zaman açık olmalıdır." dedi.İlgili Konular Macaristan AB Orban
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş