Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:21, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
14:09, 16 Ağustos 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Hindistan ve Çin askerleri Doklam yaylasında kapıştı
Hindistan ve Çin askerleri Doklam yaylasında kapıştı

Hindistan ve Çin sınırında, iki ülkenin askerleri arasında ki gerilim tırmanıyor

Himalaya dağlarının batısında, Hindistan ve Çin sınırında iki ülkenin askerleri arasında dün çıkan kavga, sınırın başka bir bölgesinde iki aydır devam eden anlaşmazlıktan dolayı iki ülke arasında süren gerilimi daha da tırmandırdı.

Sınırdaki olay hakkında bilgi sahibi olan bir Hintli kaynak Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, kavganın, Çin askerlerinin Pangong gölü yakınından Hint bölgesi Ladakha girmeye kalkışmaları üzerine çıktığını söyledi. Kaynak, Çinli askerlerin taş ve demir çubuklar kullandıklarını ve çıkan arbedede iki taraftan da hafif yaralananlar olduğunu bildirdi. Çin’in savunma ve dışişleri bakanlıklarından bir açıklama gelmedi. Hint ordusu da olay hakkında yorum yapmayı reddetti.

Çin ve Hindistan, sık sık birbirlerini sınır ihlaliyle suçluyor, ancak çatışma boyutunda kavgalar nadir görülüyor. Hindistan ve Çin, aralarındaki 3,500 km’lik çizilmemiş dağ sınırı üzerindeki Doklam yaylasında da iki aydır gerilim yaşıyor. Sorun, Haziran ayında, hem Çin'in hem de Hindistan'ın müttefiki olan Bhutan'ın hak iddia ettiği ve yerleşim bulunmayan Doklam bölgesinde Çin'in yol inşaatına başlaması ve Hindistan'ın da bu çalışmayı durdurmak için bölgeye asker göndermesiyle başlamıştı. Adının açıklanmasını istemeyen bir Hintli bakan, Doklam sorununun çözümlenmesi için çabaların devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Finans Gündemİlgili Konular hindistan çin Bhutan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş