Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:42, 23 Mayıs 2018 Çarşamba
11:29, 13 Eylül 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Bakü’de II Uluslararası Osmanlı Tarihçileri Kongresi yapıldı
Bakü’de II Uluslararası Osmanlı Tarihçileri Kongresi yapıldı

"Doğu ve Batı Türklüğünün Ortak Tarihi Devirleri ve Münasebetleri" temalı kongreye, 70'i Türkiye'den 100'den fazla akademisyen katıldı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiyeli ve Azerbaycanlı Osmanlı tarihçileri ile Doğu Türklüğü araştırmacıları, Bakü'de düzenlenen II. Uluslararası Osmanlı Araştırmalarında Yeni Eğilimler Kongresi'nde (INOCTE) bir araya geldi.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım’ın GB News’e yaptığı açıklamaya göre, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Tarih Kurumu (TTK), Selçuk Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Azerbaycan'dan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Hazar Üniversitesi ve Milli İlimler Akademisinin (AMEA) katkılarıyla yapılan "Doğu ve Batı Türklüğünün Ortak Tarihi Devirleri ve Münasebetleri" temalı kongreye, 70'i Türkiye'den 100'den fazla akademisyen katıldı.

Kongre kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce, Devlet Pedagoji Üniversitesinde Osmanlı belgelerinin yer aldığı Kuyud-ı Kadime Arşivi sergisi açıldı.

Üç gün sürecek olan kongrede, "Ermeniler", "Şiir", "Ticaret", "Coğrafya", "Defteroloji", "Kafkasya", "Şahıslar-Eserler", "Safeviler", "Tarikatlar" ve "Rusya-İran" başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş