Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:32, 23 Mart 2018 Cuma
15:30, 23 Kasım 2017 Perşembe

  • Paylaş
Almanya'dan DEAŞ'a katılanların çocukları için girişim
Almanya'dan DEAŞ'a katılanların çocukları için girişim

Alman hükümetinin, DEAŞ'e katılan kişilerin Irak hapishanelerinde tutulan çocuklarını Almanya'ya getirme çabası içinde olduğu iddia edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümetinin, terör örgütü DEAŞ'e katılan Alman vatandaşlarının Irak'taki hapishanelerde tutulan çocuklarını, anneleri ile birlikte Almanya'ya getirme çabası içinde olduğu öne sürüldü.

Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesi ile WDR ve NDR yayın kuruluşları, anneleri ile birlikte Irak'taki "sorgulama merkezleri"nde tutulan söz konusu çocukların, Almanya'ya getirilebilmeleri için Irak hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu duyurdu.

Sayılarının en az 6 olduğu ve terör örgütü DEAŞ'tan arındırılan bölgelerde yakalanan çocukların Almanya'ya getirilebilmeleri için Irak hükümetinden henüz bir yanıt alınmadığı ifade edilen haberlerde, çocuklardan 4'ünün Erbil kentinde bulunduğu, çocuklarla birlikte tutulan annelerden birinin de hamile olduğu kaydedildi.

Küçük çocukların aileleri tarafından Irak'a götürüldüğü, bazılarının da Irak'ta dünyaya geldiği belirtilen haberlerde, tutukluluk şartlarının kötü olduğu, Dışişleri Bakanlığının bu nedenle çocukları anneleri ile birlikte Almanya'ya getirmeye çalıştığı bildirildi.

Haberlerde, bu karar öncesinde güvenlik konularının da ele alındığı ve Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maassen'in, küçük çocukların Almanya'ya getirilmesinde sorun görmediği, ancak ergenlik çağındaki çocukların DAEŞ ideolojisinden dolayı ülke için bir tehdit oluşturabileceği uyarısında bulunduğu ifade edildi.

Alman makamlarından bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş