Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:37, 20 Mayıs 2018 Pazar
14:55, 07 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Katar'da
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Katar'da

Macron ve Katar Emiri Şeyh Temim Körfez krizi ve bölgesel gelişmeleri ele aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldiği bildirildi.

Katar Resmi Haber Ajansı QNA'da geçen habere göre başkent Doha Emirlik Divanı'nda bir araya gelen Macron ve Şeyh Temim görüşmesinde, "Körfez krizinin Kuveyt ara buluculuğunda diyalogla çözülmesi" çağrısı yapıldı.

Her iki liderin görüşmelerde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının bölge istikrarı ve güvenliğine yansımalarını ele aldığı kaydedildi.

İki ülkeden de üst düzey yetkililerin hazır bulunduğu görüşmede ekonomik ortak çıkarlara ilişkin konuların yanı sıra Filistin, Yemen, Libya, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin karşılıklı görüş alışverişiyle değerlendirildiği ifade edildi.

Oturumda ayrıca terörle mücadele ve terörün finans kaynaklarının kurutulması konusunda yapılan çalışmalar dile getirildi.

Göreve geldiği 14 Mayıs 2017'den bu yana ilk kez Katar'ı ziyaret eden Macron, Cezayir ziyareti sırasında ABD'nin açıkladığı Kudüs kararına ilişkin "Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karardır. Bu, uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır" şeklinde açıklama yapmıştı.

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

 İlgili Konular Katar fransa macron
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş