Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:50, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 17:35, 11 Ocak 2018 Perşembe

  • Paylaş
Hindistan'ın İsrail'le füze anlaşmasını yeniden gündeme aldığı iddiası
Hindistan'ın İsrail'le füze anlaşmasını yeniden gündeme aldığı iddiası
arşiv

Hint makamlarının geçen hafta iptal ettiği füze siparişini Netanyahu'nun Yeni Delhi ziyareti öncesinde yeniden gözden geçirdiği ileri sürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Yeni Delhi ziyareti öncesinde, Hindistan hükümetinin geçen hafta iptal ettiği füze anlaşmasını yeniden gündeme aldığı iddia edildi.

Hindustan Times gazetesi ordu kaynaklarına dayandırdığı haberde, Hint makamlarının İsrail savunma şirketi Rafael Advanced Defense Systems tarafından üretilen Spike anti-tank füzelerinden 8 bin adet sipariş edilmesi için alternatif bir yöntem arayışında olduğunu öne sürdü.

Yeni Delhi yönetimi, yaklaşık 500 milyon dolara mal olması beklenen alımı geçen hafta iptal etmişti. Spike füzeleri yerine yerli yapım Nag füzelerinin tercih edileceği açıklanmıştı. Ancak gazete Hint ordusunun muharebe sahasında test edilmiş ve Nag füzelerine göre daha uzun menzilli ve hafif olan İsrail yapımı füzeleri tercih ettiğini savundu.

Füze siparişinde devletten devlete satın alma yoluna başvurulabileceği kaydedildi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) verilerine göre, 2016 yılında Hindistan'a 599 milyon dolar değerinde silah satan İsrail, Rusya'nın ardından ülkenin en büyük ikinci silah tedarikçisi oldu.

Hindistan, İsrail'in 2016 yılında 1,2 milyar dolara ulaşan silah ihracatının en büyük pazarı olarak dikkat çekiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş