Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:16, 18 Şubat 2018 Pazar
16:48, 13 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
Telafer'e dönüşler başladı
Telafer'e dönüşler başladı
arşiv

Yahyava Kampı Müdürü Kasapoğlu, "Telafer'in kurtarılmasının ardından evlerine dönmek isteyen Türkmenlerin ilk bölümü bugün itibariyle yola çıktı. Kamptan ayrılan 152 kişilik 26 aileyi evlerine uğurladık" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta DEAŞ nedeniyle Musul'un Telafer ilçesinden kaçarak Kerkük'teki Yahyava Kampı'na sığınan Türkmenler evlerine dönmeye başladı.

Yahyava Kampı Müdürü Şuayib Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, ''Telafer'in kurtarılmasının ardından evlerine dönmek isteyen Türkmenlerin ilk bölümü bugün itibariyle yola çıktı. Kamptan ayrılan 152 kişilik 26 aileyi evlerine uğurladık." dedi.

Söz konusu ailelerin evlerine geri dönmeleri konusunda Kerkük Göç ve Göçmen Dairesi'nin kendilerine destek verdiğini kaydeden Kasapoğlu, ''Kerkük Göç ve Göçmen Dairesi, söz konusu aileler ve eşyalarının taşınması için üç otobüs ile dört yük aracı tahsis etti. Bugün Telafer'e dönmek için yola çıkan bu ilk grup oldukça önemli ve anlamlı. Ülkenin birçok yerindeki göçmenlerin evlerine geri dönmeleri konusunda bu ilk ayağı oluşturacaktır.'' şeklinde konuştu.

Çatışma bölgelerinde tahrip olan altyapı ve binaların yeniden imar edilmesi gerektiğinin altını çizen Kasapoğlu, "Hükümetten yıkılan veya tahrip edilen evlerin yeniden inşası yahut onarımını istiyoruz. İmar ve kalkınmaya dönük çalışmalar evlerine geri dönmeleri konusunda halkı teşvik edecektir.'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yas Hıdır isimli Telaferli de evlerinden uzakta geçirdikleri bu süre içinde gösterdiği destek ve yardımlarından dolayı Türkiye'ye şükran borçlu olduklarını ifade etti.

Hıdır, "Yaklaşık 4 yıldan bu yana yaşadığımız bu kampın inşaatını gerçekleştiren Türkiye'nin yardım ve desteklerini unutmayacağız." dedi.

Fuat Cerrah isimli Telaferli de evlerine dönmenin heyecanı içinde olduğunu söyledi.

Cerrah, "Onlarca aile 4 yıl aradan sonra ilk kez memleketine geri dönecek olmanın mutluluğunu yaşıyor. Duygularımı ifade edecek söz bulmakta zorlanıyorum. Bu gerçekten büyük bir mutluluk." diye konuştu.İlgili Konular Telafer IŞİD ırak deaş
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş